1. Elektromos fűtési rendszer: központi elektromos fűtés
Nehéz egy jobb, és egyszerűbb megoldást találni ettől, a működési elve gyakorlatilag hasonló bármely más kazánéhoz, vizet melegítünk, csak ebben az esetben villamos energiával. Funkcionalitását tekintve, ma már gyakorlatilag mindent megtalálunk benne, hasonlóan, mint más forrásenergiájú készülékekben (időzítő, szabályozók, távoli szabályozás stb..). Üzemeltetési költsége, köszönhetően a mai technikának (a közhiedelemmel ellentétben), semmivel sem több más rendszerekhez képest, sőt léteznek olyan típusok, melyekkel sokkal olcsóbban fűthetünk, mint ha hagyományos akár gáz, akár fatüzelésű kazánt használnánk.
Íme az elektromos kazán néhány előnye:
- minimális befektetési, és szerelési költség
- nem szükséges egy külön hely az energiahordozók tárolására
- nem szükséges előre beszerezni a fűtőanyagot
- nem kell tartanunk szén-monoxid mérgezéstől
- más korábban használt rendszert is könnyedén átalakíthatunk, lecserélhetünk elektromos kazánra
2. Elektromos fűtési rendszer: hőszivattyúk
Mérsékelt éghajlaton a legelterjedtebb megoldás a hőszivattyúk alkalmazása. Ez a rendszer átlagosan 3-szor több hőt állít elő, mint amennyi energiát felhasznál. A hőszivattyús rendszerek működése azon alapszik, hogy alacsonyabb hőmérsékletű környezetéből kivonja a hőt (ez lehet a külső levegő, talaj, természetes vizek stb..), és azt magasabb hőmérsékletű helyre szállítja. Érdekessége a rendszernek hogy fordítottan is képes működni, azaz nyáron a belső meleget juttatja ki a környezetbe. Leggyakoribb típusa a gőzkompressziós hőszivattyú.
A rendszer hátránya hogy még viszonylag drága a beüzemelési költsége, viszont ez bőven megtérül akár már néhány év használat után.
3. Elektromos fűtési rendszer: Infrafűtés
Hazánkban még kevésbé elterjedt fűtési technika az infrafűtés. Működését tekintve infrapanelek biztosítják a meleget, ezek a panelek kerámia szemcsékkel bevont grafit színű, tábla alakú, hátoldalon tükrös szigeteléssel ellátott fűtőtestek. Aki egy kicsit is utánajárt a témának biztosan nagyon sokféle, fajta változattal találkozott, különböző szakszavakkal, melyek nem sokat mondanak egy átlag felhasználónak. Alapvetően 3 csoportba soroljuk az infrapaneleket: Fűtőfilm alapú, carbonszálas technológiával készült, és grafitmasszás panelek. Az infrapanelek a nappal közel azonos (7-10 µm közötti) hullámhosszon sugároznak, ez a tartomány számunkra láthatatlan, szimplán melegként érzékeljük. Fontos, hogy olyan típust válasszunk, amely rendelkezik szigetelő réteggel (némely régebbi típusok még nem), ugyanis ez biztosítja a panelen, hogy csak egy irányba terelhetjük a hőt, és ne fűtsünk fölöslegesen. Kiépítése egy hozzáértő villanyszerelőnek nem jelent problémát, beszerelés után azonnal használható.
Fali infrafűtés: