Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeMég a csapból is az folyik, hogy az ember mennyire tönkreteszi a környezetét. Most mutatunk néhány várost a sok közül – a kiemelkedően elrettentő példákat – amik ennek a környezetszennyezésnek a mintapéldányai.
A város Oroszországban található és a mai napig kő keményen magán viseli a múlt nyomait. A város a hidegháborúban Oroszország egyik fő vegyipari városa volt, ahol valószínű, nem C vitamint fejlesztettek ki - hanem fegyvereket.
Dzserzsinkszben 40 iparvállalat működik – többek között ennek is köszönhető, hogy ez a város Oroszország legszennyezettebb városa. De világi szinten is előkelő helyet foglal el ez a város a legszennyezettebb országok listáján - benne van az első 10-ben.
A hatalmas szennyezettségnek köszönhetően az átlagéletkor Dzserzsinkszben körülbelül 40-50 év.
La Oroya Peruban található és bányászatáról híres, mivel a környék gazdag ólomban, cinkben, rézben és ezüstben. Ám ennek a gazdagságnak van egy pár hátulütője is: az óriási környezetszennyezés.
A városban többféle fémfeldolgozás is működik, viszont ennek megvannak a következményei, amiket leginkább a lakosság szenved el.
A városban rendkívül nagy a halálozási arány és a megbetegedések se kevesebbek, különösen a légzőszervi bajok.
A város Kínába található és egy fontos ipari központ, ráadásul a széniparé. Talán világi szinten itt a legnagyobb a talajszennyezettség. Sokféle anyag ipari feldolgozása folyik Linfenben.
A gyárak agyon szennyezik a levegőt, a talajt, és a vizeket; ennek köszönhetően naponta csap pár órára lehet normális ivóvízhez hozzájutni. A parasztok földművelését is ellehetetlenítik és persze a levegő szennyezettsége is nagy arányban okoz megbetegedéseket a lakósságnál.
Itt is, akárcsak az előző két városban, megjelenik az ólommérgezés és a légzőszervi megbetegedések, amik miatt a lakosság közérzete és átlagéletkora nem mutat valami jó arányokat.
Kabwe városa Zambiában található. A város egykor egy ipari paradicsom volt Zambiában, mivel igen gazdag ólomlelőhely. Ezt ki is használták és majdnem 100 évig, 1994-ig folytatták az ólom kitermelését.
Ma már ugyan leálltak a gyárak, viszont a szennyezettség megmaradt, ami a mai napig súlyosan mérgezi a lakósságot és a környezetet. A város környékére ólompor nehezedik, amit a lakók belélegeznek. Mondani se kell, hogy a vérükben található ólommennyiség mennyire magas.
Norilszk szintén Oroszországban található Szibériában, az Északi-sarkkörhöz közel. Már Norilszk múltja se valami biztató: az 1930-as évek végétől munkatáborként működött a mostani bányaváros. Manapság ipari városként funkcionál és mint minden hasonló városban, itt is hatalmas a környezetszennyezés.
Ebben a városban szintén alacsony az átlagéletkor – körülbelül 50 év – és nagy a légúti és más megbetegedések aránya.
Ráadásul Norilszkban az élet nem éppen a legkényelmesebb: egy igazi gyárváros panelházakkal. Az évi középhőmérséklet mínusz 10 fokos, viszont a telek mínusz 50 fokosak is lehetnek.