A felázott faszerkezetek javítása

Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra! 

YouTube

Ezt a cikket a szomorú aktualitása miatt írom. Sajnos sok ember otthonát fenyegeti a megáradt Duna. Vannak olyan családok, akiknek nem futja lakásbiztosításra és nem biztos, hogy van pénzük az elöntött házak bútorainak cseréjére.

A felázott bútorok közül sajnos leginkább a tömör fából készült bútorokat lehet megmenteni. Tisztítsuk meg a szennyeződéstől, tiszta, fertőtlenítő szeres vízzel mossuk le. Ezután valahol kint kell letenni száradni, jó, ha éri a szél, a levegő, de ne tegyük a tűző napra. Erre a célra nagyon megteszi nyitott folyosó, terasz vagy féltető, előtető. A bútort kb. egy hétig kell szárítani, naponta meg kell nézni, és úgy fordítgatni, hogy minden irányból jól kiszáradjon. Az ajtókat külön leszerelve szárítsuk.


Amikor megszáradt, biztos lesznek rajta kisebb nagyobb repedések. Vásároljunk festékboltban fatapaszt, lehetőleg hasonló színűt, mint a bútor, ezen kívül egy kis flakon faipari ragasztót, valamint 60-as és 120-as finomságú csiszolópapírt. A kisebb repedéseket kenjük ki a fatapasszal, úgy, hogy egy kicsit több legyen rajta a tapasz, mert beszárad. A nagyobb repedésekbe nyomjunk a faipari ragasztóból és mondjuk pillanat szorítóval szorítsuk össze, majd a fölösleges ragasztót nedves ronggyal töröljük le. Miután a ragasztó megkötött, a megmaradt kisebb réseket szintén a fatapasszal kenjük ki. A fatapasz száradása után a 60-as csiszoló papírral csiszoljuk át a javított felületet. Igyekezzünk annyira megcsiszolni, hogy csak a repedés legyen kijavítva ne „vakoljunk” a tapasszal, mert az úgy is leválik. A durva csiszolás után csiszoljuk át a finomabb papírral is. Ezután, ha mindenhol kijavítottuk a bútort, jöhet a festés.

hirdetes


A bútort a jelenlegi színénél valamivel sötétebbre kell festeni. A festéshez vizes alapú festéket vegyünk. Amennyiben a kiválasztott festéknek van alapozó festéke, akkor vegyünk azt is, mert szebb felületet tudunk készíteni, de ha nincs alapozó, az sem olyan nagy baj. Annyi festéket vegyünk, hogy kétszer le tudjuk festeni a bútort, 1 doboz festék 7-9 négyzetméterre elég. Először a javított felületeket fessük át kicsit hígabb festékkel, vigyázzunk, ne folyjon meg.


Mindig a fa szálával megegyező irányba húzzuk az ecsetet. Amikor megszáradt az alapozás a finom papírral csiszoljuk át az egész bútort, majd kenjük át az egészet. Száradás után használjuk a már kopott 120-as papírt és finoman ismét csiszoljunk át mindent, majd a csiszolás után tisztítsuk meg a portól a bútor minden porcikáját. Ezután következik a végső festés, most az eddiginél is legyünk óvatosabbak, ne folyjon meg a festék! Másnap megcsodálhatjuk a két kezünk és főleg a kitartásunk gyümölcsét.

hirdetes


Ezt a módszert az ajtóknál és ablakoknál is lehet alkalmazni. Itt nyilván nem lehet csak a szárnyakat kivinni száradni, a tokokat a helyükön kell megszárítani. Jó segítség lehet egy hősugárzó. Ne kapkodjunk, várjuk meg még teljesen megszáradnak a dolgok, mert különben csak dohosodni fog minden és a javító festés sem lesz hosszú életű.


Remélem nem sok embernek lesz szüksége a tanácsaimra, de ha mégis, kérem, fogadják meg.
Ezeket a dolgokat szinte bárki meg tudja csinálni, ha eléggé elszánt és segíteni akar magán.

 

 Tolnai Pál
 Ajtó-ablak szakértő

 Kérdésed van? Tedd fel szakértőnknek itt: Online tanácsadás
 


Még több hasznos információ: www.tolnaipalestarsaibt.eu

 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Bútorok

Lakberendezési szakszótár

Vízkereszt

A vízkereszt, más néven háromkirályok vagy epifánia egy keresztény ünnep, amelyet... Tovább

Utazás

Bár az utazás fogalma mai értelemben alapvetően egy vagy több személy... Tovább

Tovább a lexikonra