Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTube
A hajdani kúriák, kastélyok elengedhetetlen része volt a borospince, melyet sokszor nem csak a borok tárolására használtak, hanem egy-egy ünnepi alkalommal vacsorát és borkóstolást is rendeztek. Ha szereted ezt a hagyományt, élj vele te is!
Borospincék a mai építészetben:
Mivel egyre inkább ismertté és elismertté válnak a borfogyasztás és a borhoz kapcsolódó gasztronómiai élmények hazánkban, ezért egyre több házban fedezhetjük fel újra, az amúgy régmúlt időkben megszokott borospincéket.
Ha valaki nem gondolt egy új épület tervezésekor vagy a meglévő átalakításakor egy borospince kialakítására, akkor megajándékozhatjuk magunkat egy klasszikus borszekrénnyel is!
Új épület kivitelezésénél gondolkodhatunk hagyományos dongaboltozatos kivitelben, meglépő ház átalakításakor pedig a pince egy részében létrehozhatunk kisebb borospince jellegű helyiséget.
Ha egyáltalán nincs pincénk:
Ha egyáltalán nem rendelkezünk pincével, akkor sem kell lemondanunk a borospince hangulatról. Megtervezhetjük úgy étkezőnket vagy konyhánkat, hogy az egy borospince hangulatát idézze elő. A bútorok vagy kiegészítők, mind-mind nagy szerepet játszanak ebben.
Ha modern stílust szeretnénk:
Azért, mert élünk vele és szeretjük ezt a hagyományt, melyet képvisel a borok otthontartása, még nem kötelező mindenképpen rusztikus stílusban gondolkodnunk, amennyiben ez nem annyira tetszik nekünk. Kaphatók nagyon dekoratív, modern borszekrények is!
Amire oda kell figyelnünk bor tárolásánál:
Arra viszont figyeljünk oda, hogy a bor két legnagyobb ellensége a gyakori hőingadozás és a fény. Természetesen a pince a legmegfelelőbb bortrezor, hiszen sötét és hűvös, de szekrényünkben is tárolhatunk ugyanúgy hosszabb időre borokat, fontos, hogy mindig fektetve, így megóvjuk a dugót a kiszáradástól.
A másik nagy csapás, ha állandó, erős fénynek van kitéve borunk, ezáltal nem kívánt vegyületek képződhetnek benne. Figyeljünk oda, hogy a borszekrényünk ne közvetlen napfényen legyen!