Karácsonyi ajándéknak is tökéletes: készíts bortartót raklapból!

VZs., NA

Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra! 

YouTube

Ahogy közelednek az ünnepek, úgy költünk gyre többet, holott mi magunk is nagyszerű ajándékokat tudunk elkészíteni házilag. Úgy, mint ezt a bortartót raklapból! Egyszerű, mutatós és hasznos ajándék!

A raklapok olcsó, vagy akár teljesen ingyenesen hozzáférhető faforrások a barkácsolásokhoz. Felvehetjük a kapcsolatot a helyi üzletekkel, akik raklapokkal intézik a szállítást, vagy akár internetről is rendelhetünk magunknak néhányat. Ehhez a mutatós kis polchoz csupán kézi szerszámokra lesz szükség, és nem is kell hozzá különösebb tapasztalat a barkácsolás terén. A kész polcot fessük olyan színűre, ami illik a többi bútorhoz, hogy egy kis vidéki hangulatot csempésszünk otthonunkba!

 

Szükséges szerszámok:

kalapács, lehetőleg szögkihúzóval

csavarhúzó

csiszolópapír

kézifűrész

ecset

kesztyű

védőszemüveg

 

Szükséges anyagok:

1 raklap

szögek

fafesték

hígító

akasztó az elkészült polchoz

 

 

1. Szerezzünk egy raklapot

Egy viszonylag épségben lévő raklap megkönnyíti a további munkálatokat. Olyan is lehet, amiből letört néhány deszka, kevesebb vagy több szög van benne és érdes a felülete! Szóval nem szükséges elmennünk venni, ha van egy kissé összetört darab a háznál, az is tökéletesen megteszi, hiszen nem az egészet fogjuk felhasználni, csak egy részét!

 

 

2. Vágjuk fel a raklapot

Használjunk kesztyűt és védőszemüveget! Először fűrészeljük el a kisebb összekötődeszkákat! Vágjuk le a raklap alját – ha olyan raklapunk van, amelyben van egy rés a villástargonca számára, akkor a kis ív tetejénél fűrészeljünk! A polc végleges formájához válasszuk le a felesleges deszkákat! Olyan szélesre is csinálhatjuk, mint maga a raklap, de kisebb méretben is remekül fog mutatni. Ne dobjuk ki a hulladék faanyagot – jól jöhet, ha a polcon eltörik egy deszka, vagy ha feneket akarunk csinálni a polcnak.

hirdetes

 

 

3. Húzzuk ki a szögeket

Használjuk a kalapács szögkihúzó részét, hogy eltávolítsuk a kiálló szögeket! Vigyázzunk a rozsdás szögekkel! Ha kihúzás közben lejön a szög feje, kalapáccsal verjük bele a többi részét a fába!

 

 

4. Egyenesítsük ki a szögeket – opcionális

Újrahasznosíthatjuk a kihúzott szögeket. Ha így teszünk, kalapáccsal egyenesítsük ki őket – tegyük a szöget sík felszínre úgy, hogy a hajlított rész íve felfelé nézzen, és pár kalapácsütés után már használhatjuk is.

 

 

5. Cseréljük ki a deszkákat

Ha esetleg egy pár deszka meg van repedve a polcon, a raklap többi részéből kiszedett deszkákkal kicserélhetjük őket. Ha teljesen ki kell szednünk egy deszkát, akkor érdemes egy oldalra erőteljesen húzni – ezzel bár megcsavarjuk a szögeket, a polc többi része épen marad.

 

 

A sérült deszka alá nyúlhatunk a kalapáccsal, hogy meg tudjuk egy kicsit lazítani anélkül, hogy kárt tennénk az ép deszkákban.

 

 

6. Csináljuk meg a polc fenekét

Ehhez használjuk a raklapból megmaradt faanyagot! Csak vágjuk megfelelő hosszúságúra és szögezzük a polc aljához!

hirdetes

 

 

7. Egyengessük ki a vágott felületeket

Ha nem lettek egyenesek a vágások, a kézifűrésszel vágjuk le a felesleget, hogy sima felületet kapjunk!

 

 

8. Csiszolás

A csiszolás eltávolítja a polcról a szálkákat és a kisebb egyenetlenségeket. A papír durvaságát tetszés szerint variálhatjuk annak függvényében, hogy mennyire szeretnénk sima felületet.

 

 

9. Festés

Kezeljük és fessük le a kész polcot! Válasszunk olyan színt, amilyet csak akarunk! Kenjük le a polcot, majd 15 perc várakozás után töröljük át egy tiszta ronggyal az erezettel egy irányban! Szükség esetén nyugodtan festhetünk kettő vagy több rétegben is.

 

 

10. Akasszuk fel a polcot

Ehhez használhatunk falra ragasztható akasztókat, vagy szimplán felcsavarozhatjuk a falra.

 

 

11. Élvezzük munkánk gyümölcsét

A kemény munka után vadonatúj polcunkról vehetjük le azt a jól megérdemelt vörösbort. Egészségünkre!

 

Fotók: instructables.com


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Bútorok Dekoráció DIY

Lakberendezési szakszótár

Szürrealizmus

A szürrealizmus a két világháború közötti időszak egyik legjelentősebb művészeti... Tovább

Ruha rendelés

A ruha rendelésnek számos előnye van, többek között rengeteg időt spórolhatunk a... Tovább

Tovább a lexikonra