Ha lemaradtál az első részről, most elolvashatod ITT, a másodikat pedig ITT.
10 tipp az ergonomikus konyháért:
1. A kinyitható szekrények helyett próbálj inkább fiókokat kialakítani a tároláshoz, melyeket könnyedén ki tudsz húzni és így a végére is belátsz, ellentétben a szekrényekkel: ha valami hátul van, azt bizony fel kell kutatni.
2. A felső fiókokban tárold azokat a dolgokat, amelyet leginkább használsz, illetve a felső szekrények legalsó polcain, ami még szemmagasságban van. Minden mást használatától függően lejjebb vagy feljebb helyezz el.
3. A gáztűzhely közelében mindig legyen hely, ahová lerakhatod a forró tepsit vagy fazekakat.
4. Alakítsd a következők szerint a konyhapultot: hűtőszekrény – szabad munkaterület – mosogató – szabad munkaterület – gáztűzhely –szabad munkaterület. Így nem keveredik semmi össze főzés közben, hiszen megvan mindennek a sorrendje.
5. Gondoskodj a megfelelő világításról minden munkaterületen, hiszen ha este kerül sor csak a főzésre, akkor is zavartalanul menni fog.
6. Tarts széket a közelben, hiszen vannak olyan munkafolyamatok, melyet ülve is elvégezhetsz (például a krumpli pucolás) így megkíméled magad a felesleges erőfeszítésektől.
7. Gondoskodj elegendő konnektorról: mindennek legyen külön helye, amit napi szinten használsz, plusz még egy-kettő ezen kívül, ha főzés közben kellene a robot-gépeknek.
8. Alakítsd úgy a konyhát, hogy a bejárathoz közel legyen a kamra vagy a hűtő, így egy nagy bevásárlás során könnyebb a kipakolás.
9. Mindig készíts magad mellé a kukát, hogy ne „piszkos” kézzel kelljen összefogdosni azt, ráadásul így könnyebb rendet tartani is, hiszen ami nem kell, azt egyből ki tudod dobni.
10. A mosdó esetében fontold meg, hogy szükséged van-e két rekeszesre, ahogyan a gáztűzhelynél is: ma már négy rózsásak helyett kaphatók két rózsásak is, melyek nagyon praktikusak kis konyhákba.