Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeVilágszerte kedveltek a savanyított zöldségek, és ahogy bármi más esetében, itt is igaz, nincs jobb a házi készítésűnél. Íme egy gyors savanyítás trükk!
A boltok polcairól a legkönnyebb leemelni egy üveg savanyú uborkát, de a sajátodat elkészíteni is kifejezetten egyszerű, csak a következő pár lépést kell követned.
A legjobb pedig az, hogy nem kell leragadnod csak az uborkánál. Választhatsz bármilyen zöldséget, hiszen bármelyiket meg lehet savanyítani, legyen szó répáról, gombáról, karfiolról, stb. A határ a csillagos ég.
Mi a gyors savanyítás?
A gyors savanyítás lényege, hogy a szabadtéri helyett ez a folyamat a hűtődben kell, hogy végbemenjen. Ugyan a kültéri fermentált zöldségeknek áthatóbb az íze, ezek a gyorsan savanyított változatok is nagyon finomak és pár napon belül fogyaszthatóak is.
Frissen a legjobb
A legjobb savanyítási eredményhez a friss zöldség a legjobb választás. Ha már elkezd veszíteni a nedvességtartalmából és kissé puhulni, akkor azt inkább használd fel egy levesbe vagy egytálételbe.
Lapozz egyet és nézd meg a gyors savanyítás lépéseit!
Gyors savanyítás lépései
1# Zöldség előkészítés
Először is meg kell mosnod alaposan a zöldségedet, hogy minden szennyeződést eltávolíthass róla. Ha uborkáról, paradicsomról, gombáról vagy egyéb hasonlóan puha zöldségről van szó, akkor szeletelheted, amilyen formára csak szeretnéd. Ha például répát, karfiolt, zöldbabot, okrát, stb. dolgozol fel, akkor előfőzés szükséges. Mindössze forrás után 2 percig kell főznöd. Ezután hagyd kihűlni.
2# Üvegek előkészítése
Mosd ki őket alaposan mosogatószeres vízzel és hagyd szabad levegőn teljesen megszáradni. Mindig alaposan megtisztított üvegeket használj. Egy nagyobb edényben ki is főzheted őket, vagy átöblítheted forralt vízzel.
3# Oszd el a zöldségeket
Ha előfőzésen és feldaraboláson is túl vagy, megfelelően ki kell porcióznod a zöldségeket az üvegekbe. Úgy kell megpakolnod a befőttes üvegeket, hogy ne legyen túl tele, tehát minden szeletet érjen majd az alaplé. Ha megrázod az üveget az alaplével együtt, minden szeletnek el kell tudnia mozdulni egy kicsit.
Lapozz egyet és nézd meg a gyors savanyítás további lépéseit!
4# Add hozzá a fűszereket
Ebben a fázisban szabadjára engedheted a kreativitásodat. Nincs jó vagy rossz kombináció, szóval döntsd el, hogy melyek azok a fűszerek, amelyek az ízlésednek megfelelően a legjobban passzolnak az adott zöldséghez. Légy bátor és mixelj.
Egy 0,5 literes üvegbe nagyjából ilyen mennyiségeket tégy:
(ezek csupán tippek felhasználható fűszerekre)
1/2 teáskanál köménymag
1/2 teáskanál kurkuma
1/2 teáskanál kapormag
1/2 teáskanál mustármag
1 jalapeno paprika
1 szál friss oregánó
2-4 szál friss kapor
5# Készítsd el az alaplevet
Készíthetsz sós és édes levet is, attól függően, hogy milyen ízvilágra vágysz. Lentebb mindkettőre találsz receptet.
Sós alaplé:
3 csésze desztillált almaecet (vagy fehér ecet)
3 csésze víz
2 evőkanál+2 teáskanál só
2 evőkanál cukor
Édes alaplé:
3 csésze desztillált almaecet (vagy fehér ecet)
3 csésze víz
1,5 csésze + 1 teáskanál cukor
1 teáskanál só
Elkészítés:
Helyezz minden hozzávalót egy edénybe és forrald fel a keveréket. Főzd forrástól számított 2 percig majd zárd el. Ha kész az alaplé, öntheted az üvegekbe a zöldségekre. Hagyj a szájától számítva 1-1,5 cmt.
Lapozz egyet és nézd meg a gyors savanyítás további lépéseit!
6# Távolítsd el a légbuborékokat
Miután felöntötted az üvegeket, észrevehetsz néhány légbuborékot. A legjobb, ha minél hamarabb megszabadulsz tőlük, amit úgy tehetsz meg a legegyszerűbben, hogy az üvegek alját a pulthoz ütögeted néhányszor.
7# Üvegek lezárása
Bizonyosodj meg róla, hogy minden zöldség lé alatt van és mehetnek is rá a fedők. Helyezd az üvegeket a hűtőbe legalább 24 órára fogyasztás előtt, de a 3 nap a legideálisabb türelmi idő. A keményebb zöldségekkel 1 hetet is érdemes várni. Minden egyes savanyított zöldség jó 2 hónapig.
Forrás: tudasfaja.com