Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeAkár anyagi, akár más okokból hideg otthonod, ez sem hosszú, sem rövid távon nem tesz jót az egészségednek. Ha kénytelen vagy mellőzni a hagyományos fűtési módszereket, akkor sem kell azonban fagyoskodnod – íme néhány tipp, amik segíthetnek, hogy felmelegítsd otthonodat!
Az otthon felmelegítése fűtés nélkül
1. Csukd be rendesen az ablakokat
Nem elég csak behajtani az ablakokat, rendesen be is kell zárni őket, ha azt akarod, hogy a szigetelésük érjen is valamit. Nap közben, amikor a hőmérséklet valamivel barátságosabb persze muszáj néha szellőztetni, de az esti órákban győződj meg róla, hogy minden ablak megfelelően be legyen zárva. A ritkábban nyitogatott ajtókat érdemes átmeneti fúgával szigetelni. Minden ablak elé érdemes egy törölközőt tenni, ami segíthet bent tartani a meleg levegőt.
2. Függessz fel átlátszó zuhanyfüggönyöket a naposabb ablakokba
Ez segít kint tartani a hideg levegőt, de a napfényt és az abból származó meleget beengedi. Az ablakokat egyszerű, átlátszó műanyag fóliával is befedheted.
3. Szerezz néhány vastag függönyt
A vastagabb függönyök hatékonyabban állnak ellen az ablak résein befújó hideg huzatnak, és segítenek a meleg levegőt a szobában tartani. Húzd szét őket, amikor besüt a nap.
4. Szigeteld le az ajtókat
A meleg és a hideg levegő nem csak az ablakok résein keresztül cserélhet helyet egymással. Az ajtókeretet érdemes alaposan átvizsgálni, és szakszerűen leszigetelni. Ahogyan az ablakoknál, úgy az ajtók alatt is használható egy törölköző a huzat megfékezésére. A következő oldalon folytatom!
5. Próbálj annyi napfényt beengedni, amennyit csak lehetséges
Húzd fel a redőnyöket és távolíts el mindent az ablakok elől, ami megakadályozhatja, hogy a napfény bejusson a házba. Ezek lehetnek díszek, cserepes növények, stb.
6. Csukd be a nem használt szobák ajtóit
Ezzel csak még egy védőréteget húzol magad és a hideg közé. Nem muszáj egyszerre minden szobát melegen tartanod, ha nem használod őket rendszeresen.
7. Szerezz egy szőnyeget
A szőnyegek csökkentik a padlón keresztül történő hőmérséklet-vesztést. Emellett általában kellemesebb is lépkedni rajtuk, mint a hideg fán vagy csempén.
8. Főzz valamit
A főzés több szempontból is segít felmelegedni egy kicsit. A tűzhely melege, a folyamatos mozgás és az utólag elfogyasztott friss, meleg ételek mind melegen tartják az embert. Készíts valamit a sütőben – ez melegen tartja majd a tűzhely közvetlen környékét. Miután elkészült az étel, vedd ki, és hagyd nyitva a sütő ajtaját, hogy a benti meleg távozhasson. Tartózkodj továbbá az olyan ételektől, amelyek elkészítése gőzzel jár. A gőz nedvesebbé teszi a levegőt, ami nyirkossá teheti a lakást, ha nem szellőztetsz rendszeresen. A nedves levegő továbbá könnyebben szívja magába a meleget, mint a száraz, így hűvösebbnek érződik majd tőle otthonod.
9. Kapcsold fel a villanyokat
A közönséges izzólámpák energiájuk 95%-át hőként adják le fény helyett, így lényegében hőforrásokként is tekinthetsz rájuk. A fluoreszkáló és LED lámpákat azonban nem érdemes csak ezért felkapcsolni, ezek ugyanis nem segítenek a szoba felmelegítésében, szóval ne pazarold rájuk a pénzt!
10. Igyál valami meleget
A meleg italok növelik a test hőmérsékletét. Egy forró kávé vagy tea sokat segíthet, de egy tányér leves is kellemesen felmelegíti az embert.
11. Használd otthonod kisebb szobáit
Ha például a hálószobád kisebb, mint a nappalid, akkor töltsd az idődet a kisebb helységben, amit könnyebb melegen tartani. Szükség esetén például akár a nappaliban is alhatsz esténként.
12. Végezz valamilyen testmozgást
20 percnyi testmozgással könnyedén beindíthatod szervezeted hőtermelését, egy edzett, egészséges test pedig ellenállóbb a hideggel szemben is. Valójában bármilyen testmozgás megteszi, nem feltétlenül kell fekvőtámaszozásra, vagy felülésekre gondolni. Egy alapos takarítás is megmozgatja a testet. Ettől persze eséllyel izzadni fogsz majd, ami egy hideg lakásban hamar megfázáshoz vezethet, ezért erre mindig készülj fel előre.
13. Használd a hajszárítódat
A hajszárítóval hamar felmelegíthetsz bármit, például az ágyadat lefekvés előtt. Nagyon fontos, hogy használat után a hajszárítót mindig hagyd teljesen lehűlni, és soha ne takard be, mert könnyedén túlmelegedhet a takaró alatt, ami balesetveszélyes.
14. Használj egy melegített párnát
Az elektromosan melegíthető párnák, takarók és egyéb eszközök segítségével nem muszáj az egész lakást vagy szobát befűteni vagy felmelegíteni.
15. Aludj hálózsákban
Sok hálózsákot kinti használatra terveztek, ezért általában kiváló szigetelésük van. Érdemes beszerezni egy ilyet a hűvösebb éjszakákra.
A megelőzés fontossága
Habár a fenti tippek segíthetnek, hogy átmenetileg felmelegítsd magad vagy otthonod bizonyos részeit, egy egész telet lehetetlen végigcsinálni csupán ennyivel. Az legfontosabb ilyen esetben kideríteni, hogy mi okozta ezt a helyzetet. Gyakran csak egy egyszerű fűtésrendszer takarításra vagy javításra van szükség, ami habár nem minden esetben olcsó dolog, de hosszú távon egészség és kényelem szempontjából mindenképpen érdemes pénzt áldozni rá.
Biztonsági figyelmeztetések
Az olyan melegítési módszerek, amelyek növelik a levegő nedvességtartalmát hajlamosak elősegíteni a penész kialakulását. Rendszeresen ellenőrizd a falakat, amelyek másik oldala kifelé néz, különösen a bútorok mögötti részeken. Nem ajánlott teljesen lezárni az összes szellőző nyílást, ugyanis az otthonban termelődő szén-monoxid már kisebb mennyiségben is veszélyessé válhat a levegőben. Ajánlott egy szén-monoxid mérő beszerzése és/vagy a lakás rendszeres és alapos szellőztetése.