Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeA zakuszka egy igazán finom krém, ami egyszerre tápláló, és egészséges is. Most következő cikkünkből megtudhatod, hogyan készül a világ legfinomabb zakuszkája! Ne maradj le róla te sem!
A zakuszka eredetileg Örményországból vagy Grúziából származik, de mi leginkább Erdélyből ismerjük ezt az ott igencsak népszerű, kenyérre kenhető, többféle zöldségekből es paprikából álló krémet. A szó szláv eredetű, és harapnivalót, előételt jelent, méghozzá olyat, ami jelentően élénkíti az étel ízét. A zakuszka nem csak önmagában fogyasztható, hanem felhasználható ételek ízesítéséhez is, vagy akár szósznak vagy mártásnak és tésztafélékhez. Az ételízesítésen kívül önálló előételként, szendvicskrémként, salátaként is használják az oroszok, a bolgárok, a románok, a szerbek, vagy az erdélyiek is a konyhában. Még olyan változatról is tudunk, amit gombóccá összegyúrva készítenek el. Erdélyben több fajta zakuszkát is készítenek, de az eredeti paprikakrémet sült padlizsánnal és babbal készítik, a padlizsánt esetenként akár erdei gombákkal (főleg rókagombával vagy vargányával) is helyettesítik. Ám ahány ház, annyi szokás, hiszen minden erdélyi háziasszony egy kicsit másképp készíti a sajátját.
Mi most egy olyan receptet hoztunk el neked, ami nem csak a legfinomabb, de még egészségesebb is a hagyományos zakuszkánál! Az eredeti recept ugyanis nem kevés olajat tartalmaz, ami nem egészen egészséges. A túlzott olaj ugyanis nem éppen gyomorkímélő tulajdonságáról híres. Sőt, sokak gyomrát a zakuszka ezért is feküdte meg. Ezzel a recepttel viszont végre nem kell ettől tartanod! Lássuk a hozzávalókat!
Ne hagyd ki a receptet! Lapozz a következő oldalra!
Hozzávalók
- 5 kg padlizsán
- 2 kg paprika
- 2 kg pritamin paprika
- 1 kg hagyma
- 6,5 dl házi paradicsompüré
- só, ízlés szerint
- 1 kiskanál koriandermag
- babérlevél
- bors
Elkészítés
Első lépésként meg kell sütni a padlizsánokat. Tegyük őket egy sűtőpapírral bélelt tepsibe, és 180°C-on süssük puhára, amíg az illatát el nem kezdjük érezni. Ha megsültek, a sütőből kivéve megtisztítjuk a héjától (könnyen elválik majd), és egy szűrőbe téve hagyjuk egy kicsit kicsöpögni.
Már a padlizsán sütés közben nekiállhatunk a többi teendőnek. Először mossuk meg a paprikákat, és vágjuk nagyobb darabokra azokat, majd ugyanígy járjunk el a hagymával is. A kockára vágott paprikát és hagymát egy robotgép segítségével törjük össze (de ne legyen teljesen pépes).
Ha ez is megvan, egy nagyobb lábasba tesszük őket, és a saját levükben hagyjuk főni az egészet. Fontos, hogy nem teszünk hozzá vizet! Adjunk hozzá sót ízlés szerint, és néha keverjük meg az egészet. Akkor lesz jó, ha a paprika teljesen összeesik. Amikor kellőképpen megfőttek a paprikák, húzzuk félre a tűzről, és adjuk hozzá a padlizsánt és a paradicsompürét is. Keverjük össze alaposan, hogy egynemű legyen, majd tegyük vissza a lábast a tűzre. Főzzük fel, hogy rottyanjon egyet, majd adjuk hozzá a koriandert és a babérlevelet, meg a borsot, és lassú tűzön főzzük a kívánt állag eléréséig. Közben ne felejtsük el megkeverni, nehogy odakozmáljon.