Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeNincs is bosszantóbb annál, mint mikor édes kis kedvencünk látszólag ádázul megfogadta, hogy mindent tönkre tesz lakásunkban: a kanapét, az újságtartót, a szennyesládát, és úgy egyébként is bármit, amihez hozzáfér cafatokra kapar a körme élesítése során. Most megmutatjuk neked, hogy szoktathatod le a cicust erről!
Na jó, mind a címben, mind a leírásban túloztam kicsit. A macskád NEM szoktathatod le a kaparásról, ugyanis az alapvető ösztöne, és szükséglete is. Ráveheted azonban, hogy csak és kizárólag azt kaparja, amit szabad is neki.
Először is nem árt megismerkednünk a probléma hátterében álló indokkal, avagy azzal, hogy miért is feni körmeit kedvencünk?
A cicák természetes életmódjához elengedhetetlenek az éles, erős körmök. Ezek azonban hajlamosak túl hosszúra nőni, ha nem koptatja őket rendesen a macskusz, és akár fájdalmas balesetek is történhetnek kedvencünkkel - hiszen a túl hosszú köröm beleakadhat valamibe, és akár ki is szakadhat! Ennek megelőzése nagyon fontos, ezért is kapar cicánk folyamatosan. Persze vadon élő társaiknál ez kevésbé jellemző, hiszen a fára mászás, futkározás megteszi hatását.
A másik indok, amiért a cica sokat kaparhat, az a terület megjelölése. Ez is ösztönszerű: a természetben így, és persze a spricceléssel jelölik saját területüket a kis vadászok.
Lapozz, hogy megtudd, mit tehetsz bútoraid érdekében, cicád egészségének megőrzése mellett!
Azt már biztosan te is érted, hogy a kaparásról nem hogy nem tudod leszoktatni a cicát, de nem is szabad. Mit tehetsz hát mégis?
Kaparófa
Első lépésként szerezz be cicádnak egy kaparófát. A kisállatod is veled él, joga van legalább egy saját bútorhoz – ráadásul ezzel megmentheted saját bútoraid is. Válasz egy dekoratív kaparófát, és mutasd meg kedvencednek. Általában ezek a tárgyak olyan anyagból vannak, amelyek csábítóak a macska számára, így valószínűleg el is kezdi használni. Ez még önmagában nem jelenti azonban, hogy megoldódott a problémád.
Macskafű
A cicák valamiért imádják a macskafüvet. Lehet kapni spray-s változatban, ezzel érdemes a kaparófát befújni, ha nem mutat elég érdeklődést kedvencünk. Ezután már biztosan nagyon szeretni fogja új játékát – de sajnos még mindig előfordulhat, hogy azért a bútorokat sem nélkülözi.
Macskariasztó
Ha nagyon nem bírsz a cicával, féltett bútoraid befújhatod macskariasztóval. Ez jó esetben távol tartja majd tőlük az éles karmokat, de alapvetően nem jó megoldás, ha mindent macskariasztóval kensz össze – gondolj bele, hogy érezné úgy magát a cica?!
Szoktasd át
Ha meglátod, hogy kapar egy bútort a cica, fogd meg és vidd oda kaparófájához. Ez segíthet az átszoktatásban, hiszen ha sokszor tapasztalja ezt a macska, lassan megjegyzi, hogy hol a helye.
Az előbbieknek, ha mindent jól csináltál sikeresnek kéne lenniük. Persze ehhez rengeteg türelem kell, és nem fog egyik napról a másikra menni. Van azonban még néhány ötletünk, amelyet érdemes megfontolnod, átolvasnod a cicád és bútoraid érdekében:
Ne kiabálj, ne szidj – és semmiképp se fenyíts
A cica az nem kutya, így nem is igazán hat rá semmi ilyesmi. Félősebbek csak megijednek, a magabiztosabb cicák meg egyenesen képesek hülyének nézni minket egy-egy kétségbeesett kiabálás során, így ez semmiképp sem jó taktika.
Persze hosszú távon elérheted az ilyen kegyetlen módszerekkel, hogy cicád az ágy alá bújva egész nap féljen tőled – de ezt ugye te sem akarod?!
Ha nem szűnik a probléma, vagy van egy olyan tárgy/hely ahol továbbra is kapar a cica
A cicák territoriális állatok, ami azt jelenti, hogy védik saját területeiket, megjelölik azt. Ahogy azt fentebb is írtam, a kaparás lehet ennek jelzése is. Ha mindent megtettél, mégsem tudod leszoktatni cicád a folyamatos körömélesítésről, ideje kicsit körülnézned a lakásban: előfordulhat, hogy cicád nem érzi magát biztonságban! Ha fenyegetést érez, sokszor idegen szagokat, ezt kompenzálhatja is kaparással. Tárd fel az okát a dolognak, és meg fog szűnni a panasz is.
Ennek egy másik formája, ha cicád leszoktatása nagyrészt sikeres volt, de például az ablakpárkányt továbbra is gyötri. Nézz utána, miért lehet. Lehet, hogy a kertben egy másik cica ólálkodik, és az ő szaga ellen lázad kedvenced!
Körömvágás
A körömvágás általában nem szűnteti meg a kaparás problémáját – de enyhítheti a kényszert, és biztosíthatja cicád egészségét.
Állatvédőktől sokszor hallottam tiltakozást erre a pontra vonatkozóan, ezért szeretném eloszlatni a tévhiteket.
Egyrészt, ez egy teljesen fájdalommentes dolog (pont olyan mikor te vágsz körmöt…) szót sem ejtenék olyasmiről, hogy a köröm kioperálása!
Másrészt csak és kizárólag benti cicáknál ajánlom ezt a megoldást (kinti társaiknál nem is szokott szükség lenni erre, de nem is szabad: ők gyakran az életüket köszönhetik az éles karmoknak).
És végül: ahogy fentebb már említettem, a túl hosszúra nőtt körmök veszélyesek is lehetnek a cica számára! Jobb pár havonta egy-egy ilyen kis beavatkozás, mint hogy egyszer kiszakadjon kedvencünk körme – ami igazán fájdalmas lehet.