Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTube
Lakberendezési stílusok ismeretével könnyebben kialakíthatod számodra a harmonikus, megfelelő otthont, válassz te is a 3 hazánkban legkedveltebb közül, a klasszikus, a mediterrán és a minimalista stílusokból.
A mediterrán stílus
A mediterrán stílus az egyik legnépszerűbb hazánkban, hiába, hogy nem büszkélkedhetünk tengerparttal hazánkban, de a stílust megteremthetjük otthonunkban.
Általában elmondhatjuk,hogy a rusztikus felületek, a terméskő burkolatok, a meleg színek és a kézműves tárgyak jellemzőek erre a stílusra.
A padló leginkább hidegburkolat parketta helyett, színei pedig a föld színei és a sárgás árnyalatok, berendezésben pedig a modern tárgyaktól elmehetünk egészen az antik darabokig. A konyhában találkozhatunk nyitott polcokkal és sok közszemlére kitett tárggyal, melyek dekorációként is szolgálnak.
Szorosan hozzátartoznak a mediterrán stílushoz a kovácsoltvas korlátok, karnisok, lágyabb vonalvezetésű kanapék és egy stabil fa étkezőasztal.
A minimalista stílus
A minimál stílus az egyszerű formákról és a nagy terekről szól, a rend alkalmazásával teremt harmóniát. Kívülről könnyűnek tűnik, egészen addig, míg bele nem kezdünk egy minimalista lakás kivitelezésébe.
A minimalista stílus egészen az 1900-as évek elejére nyúlik vissza, amikor Walter Gropius építész nevéhez fűződő iskola egyesítette a korszak jelentős képző- és iparművészeit, akik a letisztult formákat keresték. A minimalista alkotók törekednek az egyszerűségre és könnyen érthetőségre a lakberendezésben.
Alapelve a tágas, levegős elrendezés, így tehát ez a stílus rendkívül térigényes. Kis lakásokban nem is igazán valósítható meg, vagy csak nagy kompromisszumok árán.
A nagyobb bútorokat szimmetrikusan kell elhelyezni, ezzel megteremtve az egyensúlyt a szobában.
A kárpit leginkább minta nélküli, a bútorok egyszerűek, de jó minőségűek. Aki fiatalos légkört szeretne, az használhat élénkebb színeket is, de egyszerre legfeljebb két kontrasztos színt. Aki elegáns környezetet, az pedig használhatja a föld színeit. Fontos szempont viszont, hogy az alkalmazott színek ne legyenek túl harsányak.
Ami viszont elengedhetetlen kelléke egy minimalista otthonnak, az pedig a fény! A bőséges, természetes fény légiessé, hangsúlyossá és melegebbé teszi a teret.
A stílus jellegzetességei még a nagyméretű állólámpa, egy padlóváza, márkás szórakoztatóelektronikai termékek és egy LCD TV, melyet a legjobb, ha a falon helyezünk el.
A klasszikus stílus
A klasszikus stílus soha nem megy ki a divatból, maximum idővel kicsit módosul.
A régi, 30-50 évvel ezelőtti darabok ma már klasszikusnak számítanak, de ugyanúgy klasszikusnak mondhatjuk a 100 éves asztalokat, székeket, kanapékat. De nem kell elkeserednünk, ha szeretnénk kissé modernebb stílust is becsempészni otthonunkba, hiszen nyugodtan vegyíthetjük posztmodern darabokkal ezt az antik stílusú berendezést, ettől frissnek hat majd az összkép és a kontrasztok miatt kiemelik egymás jelentőségét.
A Thonet jellegű vagy a hagyományos kárpittal behúzott székek, a kolóniál jellegű szófa, a baldachinos ágy és a virágmintás függönyök mind kimondottan a klasszikus stílus kellékei. Fontos, hogy egyetlen bútor se uralja a teret, harmonizáljon a többivel. Színekben pedig szintén a harmóniát keressük, hiszen nem lehetnek nagyok a kontrasztok, inkább hasonló árnyalatok közül kell választanunk, ha klasszikus stílust szeretnénk kialakítani.