Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeA por gyakori háztartási probléma, amellyel a rendszeres takarítás ellenére is naponta találkozunk. A túlzott por csúnya, allergiát, asztmás rohamokat és egyéb egészségügyi problémákat okozhat. Ráadásul a por elég „kedves” dolgokból áll: elhalt hámsejtekből, háziállatok szőréből, szennyeződésekből és ruhaszálakból, többek között. Az otthonodban felgyülemlő por mennyisége azonban számos tényezőtől függ, többek között az évszaktól, az otthonodban élők számától, a háziállatok típusától és a takarítás vagy porszívózás gyakoriságától.
Mi a por és honnan származik?
Ezenkívül a külső por jelentős mértékben hozzájárul a beltéri por kialakulásához. A tömítetlen ablakokon és ajtókon keresztül jut be otthonodba. A cipők, a ruházat és a kisállat mancsok pedig homokot, kavicsot és földet is behozhatnak, amelyek hozzájárulnak a további felhalmozódáshoz. A por még káros anyagokat is tartalmazhat, például fémnyomokat, antibiotikum-rezisztens baktériumokat, mikroműanyagokat és más durva vegyszereket.
Melyek a gyakori porforrások?
Ha azon tűnődsz: „Miért olyan poros a házam?” Nem vagy egyedül. Még gyakori tisztítás mellett is folyamatosan újra megjelenik a por. A gyakori okok közül néhány:
A por oka: magas páratartalom
A páratartalom befolyásolja az allergének számát a beltéri levegőben. A magas páratartalom tökéletes környezetet biztosít a poratkák és penésztelepek fejlődéséhez. Ezenkívül a magas páratartalom miatt a porrészecskék egymáshoz tapadnak, így sokkal nehezebb eltávolítani őket. A páratartalom ellenőrzése érdekében használj páramentesítőt vagy klímaberendezést, hogy a páratartalmat az ideális páratartalomra, 40% és 60% közé csökkentsed. Az ablakok kinyitása helyett a klímaberendezések használata egyben megakadályozhatja a beltéri virágpor keletkezését.
A por oka: hibás hűtő, szellőztető és légkondicionáló rendszerek
Ezek a rendszerek az első védelmi vonalak a beltéri por ellen. Amikor a por bejut otthonodba, a rendszernek fel kell szívnia a részecskéket a szellőzőnyílásokon, és levegőszűrőn keresztül kell eltávolítania. Az ilyen hibás rendszerek a hibás szűrőkkel vagy szivárgó csatornákkal a szokásosnál porosabbá tehetik a házat. Mindig győződj meg arról, hogy az összes jól karbantartott és jó állapotban van. Cseréld ki a légszűrőket háromhavonta , vagy a gyártó által javasolt gyakorisággal.
A por oka: a porszívózás
A legtöbb ember azt feltételezi, hogy a porszívózás a legegyszerűbb módja a por eltávolításának. Egyes porszívók azonban felesleges port és szennyeződéseket bocsátanak ki a levegőbe, így otthonod porosabb lesz a tisztítás után. A probléma kiküszöbölésének legjobb módja, ha nagy hatékonyságú részecskelevegő-szűrőrendszerrel (HEPA) rendelkező vákuumokat vásárolunk, vagy kipróbáljuk a nedves porszívókat, amelyek felfogják a port egy víztartályba, ami megakadályozza, hogy a levegőbe kerüljön.
Az por egyéb okai: külső tényezők
Ha egy forgalmas utcában élsz, vagy egy gyár közelében él, valószínűleg több por lesz nálad, mint egy olyan otthonban, ahol nincsenek ilyen tényezők. A nyitott ajtók és ablakok lehetővé teszik a por bejutását a beltérbe. A legjobb megoldás az ablakok és ajtók, valamint minden egyéb repedés és rés tömítése, amelyek a por bejutását okozhatják. A por a ruhában és a rendetlenségben is megbújik. A szőnyegek, textíliák, plüssállatok, garázsok, padlások rendszeres mosása, tisztítása sokat segíthet.