Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeA vintage stílusú otthonokban nem csupán a végeredményt élvezheted, hiszen a tárgyak és bútorok felkutatása, esetleg átalakítása is kreatív és izgalmas folyamat annak, aki kedveli a kézműveskedést, és nem túl sietős számára a lakás berendezése. Valódi kincsekre bukkanhatunk a bolhapiacokon, régiségboltokban. Ahhoz azonban, hogy az otthonodat valóban vintage stílusban alakíthasd ki, ismerned kell magát a trendet is.
Mi az a vintage?
A vintage egy olyan modernkori stílusirányzat, ami nem csupán a lakberendezésben, de az öltözködésben is teret hódított magának. Nem összekeverendő azonban retro stílussal. Jellemző színei a púderes árnyalatok, azonban a fekete és a fehér is megjelenik, a modern vintage emellett kedveli az élénk tónusú tárgyakat is. A lakás vintage hangulatát a régi bútorok újbóli felhasználása, esetleg funkciójának megváltoztatása adja. Egyre többen régiesítik új bútoraikat is különféle eljárásokkal, amelyeknek köszönhetően a lakberendezési tárgyak valódi alkotásokká alakulnak át.
Vintage a lakásban
A nosztalgikus irányzat azért különleges, mert lehetetlen egyetlen sémára ráhúzni azt, hiszen a kulcs az egyediségben rejlik. A kívánt hatást a különböző korszakok keverésével, egymáshoz igazításával érhetjük el.
A legfontosabb bútorok egyszínűek, vagy közel azok, hiszen a hangsúly a kiegészítőkön van, ezeket nyugodtan keverhetjük. Legyen szó a textilekről, a képkeretekről, a virágcserépről, vagy bármilyen tárgyról, azokat bátran halmozhatjuk addig, amíg az összhatás valóban kellemes. Minden esetben figyeljünk a színekre! Válasszunk inkább természetes anyagokból készült bútorokat, lágy árnyalatokat, textilekben csipkét, bársonyt vagy vászon hatásúakat.
Vintage a nappaliban
A legtöbb otthonban a nappali a közösségi élet színtere. A család tagjai itt töltik idejük nagy részét, és a vendégeid is itt foglalnak helyet. Éppen ezért lényeges a tökéletes kialakítás, hiszen egy jó hangulatú és ízléses térben bárki szívesen tartózkodik. A kényelmes bútorok és puha textilek elengedhetetlenek. Ebben a helyiségben azonban bőven van lehetőséged a dekorálásra, a mutatós kiegészítők használatára.
Válassz pasztell színű lakberendezési tárgyakat, ha szeretnéd világosítani, megnyitni a teret. A tükör, mint dekorációs elem is megjelenik a stílusirányzatban. Egy csokor virág az asztalon egyszerűen és gyorsan dobja fel a nappalit, ráadásul ma már szinte kifogástalan minőségű művirágokat is beszerezhetsz, így télen sem kell lemondanod a hangulatról, amit varázsolnak. Az üveg asztal szintén kiváló választás lehet, hiszen kissé megtöri a puha és lágy színekben pompázó teret, ugyanakkor nagyszerűen kiegészíti azt.
Vintage a hálószobában
A hálószoba a nyugalom szigete, ahol a pihenésé a főszerep. Mivel ebben a helyiségben alapvetően sok textil található, így talán ezt a helyiséget alakíthatod át, és variálhatod a legkönnyebben. A régies hangulatú tárgyakat ebben az esetben is bátran variálhatod modernebb darabokkal. Arra azonban ügyelj, hogy a túlzott dekorálás ne menjen a pihenés rovására. Próbáld megtalálni az egyensúlyt, hiszen egy zsúfolt szoba nem kimondottan járul hozzá a pihentető alváshoz. Légy kreatív, használd fel a bútorokat és tárgyakat bármire, nem szükséges, hogy új feladatuk megegyezen eredeti funkciójuknak. Varázsolj egy ládából vagy székből éjjeliszekrényt, esetleg tárold a kiegészítőidet a vitrinben, így a használati tárgyaid is dekorációs elemekké alakulnak.
Vintage a konyhában
A konyha dekorálásánál leginkább arra érdemes figyelni, hogy az alapvető funkciók, amelyre egy konyha hivatott, ne vesszenek el. Éppen emiatt célszerű ebben a helyiségben is a kiegészítőkre fektetni a hangsúlyt, és nem az alap bútorokra vagy műszaki cikkekre. Válassz vintage hangulatú evőeszközöket, tányérokat és poharakat. Használj olyan textileket, amelyek megfelelnek a stílusirányzatnak. Tárold a lisztet, cukrot olyan edényekben, amelyek szintén megegyeznek a trenddel. A helyiség méretét figyelembe véve alkalmazhatod a kontrasztos fekete színt, vagy választhatsz világos árnyalatokat. Természetesen különböző praktikussági szempontokat is figyelembe kell venned, hiszen a főzés és sütés gyakran foltokkal és koszos felületekkel jár együtt, így igyekezz ezt is szem előtt tartani a dekorálás során.