Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeA hangulatos kert kialakításáról olvashattál legújabb cikkünkben és megtudhattad többek között azt is, hogyan lehet rendezettebb és stílusosabb pár költséghatékony tipp segítségével. Viszont azt nem említettük meg, ami a gyönyörű kerted fenntartásához szükséges, mégpedig az időt.
Ugye tudod, hogy ez egy új helyisége lett a házadnak, amit ugyanúgy rendben kell tartanod, mint a fürdőszobát?!
A növényeket gondozni és rendszeresen locsolni, a szuper kerti bútorokat takarítani, a szép zöld gyepet pedig karbantartani kell ahhoz, hogy mindennap megcsodálhasd. Ám van néhány szuper módszer ahhoz, hogy időt és energiát tudj megspórolni!
Általában a legnagyobb kihívás a növények, illetve száraz időjárás esetén a gyep rendszeres locsolása teszi ki. Bizony egy fárasztó munkanap után, egy álmos vasárnap reggelen nem fogsz mindig időt szakítani a kertedre. De nem is kell!
Csupán egy olyan eszközre van szükséged, amely elvégzi mindezt helyetted, mégpedig egy öntözőrendszerre.
Milyen öntözőrendszert válasszak?
Az öntözőrendszereknek több fajtája is létezik, ezzel szerintem nem árultam el nagy titkot. Megkülönböztetünk automata és a manuális öntözőrendszereket. Felmerülhet benned a kérdés: Miben rejlik a különbség? Melyiket érdemes választani?
Manuális öntözőrendszer
Mint ahogyan az autóknál is van manuális és automata sebességváltó, úgy az öntözőrendszereknél is, hasonló elveken. A manuális öntözőrendszert kézzel kell beüzemelned a csapok megnyitásával, viszont a föld alatti csőrendszernek köszönhetően vizet is megspórolhatsz vele.
Az ára és a kevesebb vízfogyasztás csábító lehet, de sajnos a hátrányai már kevésbé. Mivel zónákra van osztva maga az öntözőrendszer, így minden zóna indításánál oda kell menned elindítani és szinte elkerülhetetlen, hogy ne legyél vizes közben. Gyakran gondolják azt, hogy megveszem az olcsóbbat, aztán ha nem tetszik majd automatizáltatom, mert hát a leírásban is szerepel, hogy erre van lehetőség.
Bizony van, viszont azt már nem tüntetik fel, hogy mindez drágábbra jön ki, mintha alapjáraton automatizált rendszert vettél volna.
Automata öntözőrendszer
Lényegében nagyon hasonló a telepítése a manuális rendszerhez, annyi különbséggel, hogy vezérlő kábelre és elektromos szelepekre is szükség van. Mondjuk ez lényeges különbség!
Egyszerűen csak meg kell adnunk, hogy pontosan mikor szeretnénk a locsolást, percre pontosan időzítve. Szintén zónákra van osztva, de minden zónát külön kell beállítanunk, ahogy szeretnénk.
Vannak egészen profi automata öntözőrendszer is, melyeket többek között időjárásérzékelővel is elláttak. Persze egy ilyen rendszer jóval drágább és nem is gondolom, hogy szükség lenne rá.
Miért kell zónákra osztani?
Többféle öntözőfejet is megkülönböztetünk, attól függően, hogy melyiket hova szeretnénk elhelyezni. Sziklakert esetén például elegendő a csepegtető öntözőfej, de gyep, füves terület esetén már inkább spray jellegű öntözőfejre van szükségünk.