Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeEgy épület létrehozása jelentős költségráfordítással jár, de a fenntartása még kevésbé elhanyagolható, bár ezzel a szemponttal a tervezés és az építkezés során sok építető sajnos nem foglalkozik.
Napkollektor - Aktív energiahasznosítás
A napkollektorok a napenergia felhasználásával állítanak elő fűtésre, vízmelegítésre használható energiát. Fűtésre való alkalmazása során elengedhetetlen az épület megfelelő hőszigetelése és általában csak tavasszal és ősszel mint átmeneti, illetve télen mint kisegítő fűtés használható. Kifejezetten fűtés céljára hazai viszonyok mellett nem a leggazdaságosabb telepíteni, viszont melegvíz készítésére egész éves üzemben használható. Kétféle rendszer létezik. Az egyik a folyadékos Ennek is több típusa ismert, de az alapvető működési elv itt is egységes. A napkollektor belsejében keletkezett hőt veszi fel a rendszerben keringtetett folyadék, amely elszállítani és a megfelelő helyen felhasználja ezt a hőt. A másik a levegős rendszer, melynél a levegőt egy hőcsapdán fújják át, így az a bennrekedt hőt felvéve felmelegszik, majd az onnan kiáramló meleg levegő már irányítottan felhasználható, A megújuló energiák lakóépületeknél való alkalmazás során azonban sajnos a magas beruházási költségek miatt hosszú megtérülési idővel kell számolnunk.
Apró fortélyok - Passzív energiahasznosítás
Ideális esetben érdemes már a tervezéskor végig gondolni azt, hogy a telek adottságait jól kihasználva az épület tájolása és a helyiségek funkcionális elrendezése is az optimális energiahasznosítást figyelembe véve történjen meg. Meg lehet például tervezni az üvegfelületeket és a fix árnyékolókat úgy, hogy télen spórolva a fűtési energiával az alacsony beesési szögű napsugarakat beengedjék a helyiségbe, míg a nyári forróságot kizárják. Hőségben például a nyílászárokon elhelyezett zsaluziával védekezhetünk hatékonyan a napfény ellen. Az így megtervezett házaknál a meleg évszakokban akár a légkondicionálás is kiküszöbölhető. A passzív napenergia hasznosítás elsődleges feladata az energiahiányos időszakban a temperálási célú napenergia biztosítása ezért a fűtőberendezésének méretezésénél a passzív rendszer hőtermelését nem lehet számításba venni. Így a beruházási költségeknél ugyan nem, viszont az üzemelésnél jelentős fűtési költség takarítható meg.
Energiahasznosítás - Hosszú távú befektetés
Ne feledjük, hogy hosszú távon nem csak pénztárcánkat kíméljük meg bármely fosszilis energiahordozót kiváltó alternatív módszer alkalmazása során, hanem környezetünket is óvjuk vele. Nem utolsó sorban pedig mindig érdemes tájékozódni, hogy milyen támogatást tudunk esetleg szerezni terveink megvalósításához, hiszen az Uniós országok mindegyikében igyekeznek előre mozdítani a megújuló energiafelhasználást.
Építész tanácsadó
Kérdésed van? Tedd fel bátran itt: Online Tanácsadás