Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeKemény munkád és pedánsságod ellenére a szőnyeged előbb vagy utóbb cseppek, kiöntött italok, morzsák és egyéb szennyeződések gyűjtőhelyévé válik majd. Íme néhány szakértői szintű tipp szőnyeged tisztán tartására és takarítására.
1. Ne maszatold, itasd fel!
Fogj egy tiszta rongyot. papírtörlőt vagy szivacsot, és mártsd tisztítószerbe. A siker kulcsa a felitatás. Akárcsak a pörköltszaft tunkolásakor, finoman nyomd a tisztítószeres rongyot a foltra és hagyd, hogy az magába szívja a kicseppent szennyeződést. Ne dörzsölj – ezzel csak szétteríted a foltot okozó szennyeződést a szőnyeg szövetében, amelynek így csökkenhet élettartama. Felitatáskor mindig haladj a folt külső széléről befelé.
2. Szódavizes megoldás
A fenti felitatós módszerhez hasonlóan mártsd törlőrongyodat tisztítószer helyett szódavízbe, és kezdd el finoman felitatni a foltot. Ha ez nem válik be, akkor keverj a szódához egy kevés fehérecetet 1:1 arányban és töltsd a keveréket egy pumpás flakonba. Fújd be a foltot és hagyd hatni a „tisztítószert” 10-15 percig. Ez után itasd fel egy tiszta szivaccsal a feloldott szennyeződést. A szivacsot érdemes egy egész napig a folton hagyni, és valamilyen nehezékkel (például egy könyv) lesúlyozni azt, hogy közvetlenül érintkezzen a szennyezett felülettel.
3. Elő a borotvahabbal
Az egyik leghatékonyabb tisztítószer az általános foltokra nem más, mint az egyszerű borotvahab. Nyomj egy kevés borotvahabot közvetlenül a foltra és hagyd hatni 30 percig. Ez után egy száraz törlőkendőt használva felitathatod. Ha ezzel is megvagy, akkor alkalmazd az előző pontban leírt ecetes-vizes keveréket és tisztítsd meg vele a folt helyét.
4. A beszáradt rágógumik eltávolítása
Az utcán egy eldobott rágóba lépsz, hazaérve nem veszed észre, és máris kész a baj. Szerencsére van megoldás. Készíts néhány jégkockát, majd helyezd őket a szőnyegbe ragadt rágókra és fagyaszd őket nagyjából 30 másodpercig. Miután a rágó keményre fagyott, egy kanál segítségével emeld fel és vágd el a szőnyeg szálait, amikhez odaragadt. Ha elég közel vágod el a szőnyeg szálait, akkor a rágó helyen nem igazán lesz észrevehető.
5. Mosogatószerrel a zsír ellen
A szőnyegre csöppent zsírfoltok ősellensége a zsíroldó hatású mosogatószer. Elég csupán egy-két cseppet helyezni egy pohár vízbe, és elkeverni azt, majd egy pumpás flakonból ráfújni a foltra. Miután a zsírfolt feloldódik, egy tiszta ronggyal vagy papírral fel lehet itatni. Nagyobb foltok esetén valószínűleg többször is meg kell ismételned a folyamatot.
6. Viaszfoltok esetén
Ha te is gyakran gyújtasz gyertyákat otthonodban, akkor fennáll a szőnyegre csöppenő viaszfoltok veszélye. Ezek a legegyszerűbben újramelegítve távolíthatók el. Fogj egy fehér rongyot és helyezd a viaszfoltra, majd tedd rá a vasalódat és kezdd el melegíteni. Idővel a viasz hígabbá válik majd és egy vajazó késsel felkaparhatod.
Miután ezzel végeztél, cseréld a rongyot egy papírdarabra és azon keresztül melegítsd a viaszt. Az olvadt viasz hozzátapad a papírhoz és így könnyebben eltávolítható a szőnyegből.
Fontos: ne használd a vasalót 30 másodpercnél hosszabb ideig a szőnyegen, mert megégetheted azt. Csak fehér rongyot használj, ugyanis a felmelegített színes darabok színe a hő hatására beleéghet a szőnyegbe.
7. Hidrogén-peroxidot rá
Kevés olyan kellemetlen és szembetűnő szőnyegfolt létezik, mint a száraz vér. Azonban a hétköznapi sérülések hatására keletkező vérfoltok nem teszik tönkre szőnyegedet. Először old fel a foltot langyos vízzel elkevert mosószerrel, aztán törölj fel annyi vért a szőnyegről, amennyit csak tudsz. A maradékot közvetlenül a foltra öntött hidrogén-peroxiddal távolíthatod el. A készítmény azonnal habzani kezd, amint a vérhez ér – ez ne okozzon meglepetést. A feloldott vért ezután itasd fel egy száraz ronggyal.
+1 Tipp: Ha pedig nem szeretnél a szőnyeg tisztításával te magad bajlódni, akkor kérj profi segítséget. Ide kattintva találsz egy megbízható takarító céget: takarítás Budapesten.