Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeA tészta az egyik legnépszerűbb hétköznapi étel, azonban a tökéletes elkészítése már egyáltalán nem olyan egyszerű, mint azt sokan hinnék. Íme a leggyakoribb bakik, amikbe tésztafőzés során bele szoktunk szaladni.
1. Nem megfelelő tésztatípus alkalmazása
A tészta nem hiába kapható számos különböző alakban. Mindegyiknek megvan a legideálisabb felhasználási módja, ezért nem feltétlenül helyettesíthetik egymást. Ha nincs otthon a megfelelő tésztatípusból, akkor azt csak valami hasonló alakúra próbáld lecserélni. Kezeld őket kategóriákként: nagyobb tészták (penne, rigatoni), kicsi kanál alakú és csöves tészták (kagyló, csőtészta), csavart tészták (rotini, gemelli), vékonyabb tészták (spagetti, linguini) és szélesebb szálú tészták (szélesmetélt, pappardelle).
2. Vakon megbízni az ajánlott főzési időben
A csomagoláson feltűntetett ajánlott főzési idő csupán egy javaslat, és nem követendő szabály. A csomagolások általában az esetek csupán 50%-ban találják el a megfelelő főzési időt. Általában nem kell attól tartanod, hogy a tésztád szétfő, mire lejár az időzítő – azonban annál valószínűbb, hogy messze nem lesz eléggé jól átfőtt – ez pedig nem feltétlenül a gyártó hibája. Számos tényező kihat a tésztafőzés sebességére: az edény hőmegtartása, a víz felforrásának ideje, miután a tészta belekerül, a főző alkalmatosság ereje, stb. A biztonság kedvéért az időzítő lejárta után halássz ki egy-két darab tésztát és kóstold meg őket. Ha nem főttek meg eléggé, akkor több időre lesz szükségük. Ezt követően 30 másodpercenként ellenőrizd, hogy elkészültek-e már.
3. A tészta túlfőzése sütés előtt
Ha már a tökéletesen megfőtt tésztáról van szó – sose főzd meg teljesen a tésztádat, ha később még több mint 10 percet tölt majd a sütőben, hiszen a tészta ott csak tovább fő majd.
4. Túl kevés só használata főzés során
Ez talán a leggyakoribb és legnagyobb hiba, amit a házi szakácsok elvétenek konyhájukban tésztafőzés során. A tészta ízesítésére a forralási fázis az egyetlen alkalmas rész a főzés során, és hogy a tészta átvegye a só ízét, nagyon-nagyon sok sóra van szükség. Ne félj több sót szórni a vízbe, mint amennyit jónak látsz – a nagy része úgyis a lefolyóban végzi majd szűrés után.
5. Az összes főzővíz kiöntése
Mikor végre elérkezik a tészta leszűrésének ideje, ne öntsd ki az összes vizet, mert még hasznát veheted. Valószínűleg nem lesz szükséged rá a különösen szószos fogásoknál (például marinara vagy bolognai készítése során), de a szárazabb (például olajos szószok) vagy krémesebb dolgokhoz érdemes egy kevés főzővizet hozzáadni. Ez segít egy kissé feloldani a szószt, hogy az összes tésztára jusson belőle. Ezzel a csomós, száraz szószok sokkal selymesebbekké változtathatók.