Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeMég a legtapasztaltabb kertészek is vétenek néha hibákat, szóval kezdőként nem szabad, hogy néhány baki után feladjuk! Ezért gyűjtöttünk össze néhány biztos tippet, amik megkönnyíthetik a kezdők munkáját. Ha csak most ismerkedsz a kertészettel, akkor ezekről érdemes tudnod!
1. Vizsgáld meg a talajt!
Mielőtt bármilyen növényt vásárolnál kertedbe, vizsgáld meg a rendelkezésedre álló táptalaj minőségét. Laza és homokos, esetleg sűrű és agyagos? Bizonyos növények ilyen, míg mások olyan talajban érzik jól magukat. Ha nem tudod megállapítani, akkor csak kukkants át a szomszédhoz és nézd meg, hogy nála mik nőnek!
2. Adj elég helyet a növényeidnek
Próbálj ellenállni a számtalan csinos virágnak és finom zöldségnek, amikor kerted első lakóit szeded össze az üzletben. A túlzsúfolt ágyásokban a növények kipusztulhatnak, a szerencsés túlélőknek pedig sokkal több öntözésre és tápanyagra lesz szükségük az életben maradáshoz. A zsúfolt ágyásokban a növényfertőzések is könnyebben terjednek. Hagyj bőven helyet ültetésnél hogy később a kifejlett növények is kapjanak elég levegőt!
3. Bánj óvatosan a fiatal növényekkel
Az újonnan vásárolt apróságokat nem ajánlott a száruknál fogva kirántani a cserépből, mert könnyedén kárt tehetünk bennük (a kifejlett növényekkel sem érdemes ilyen durván bánni). Fogd meg a cserepet és fordítsd fejjel lefelé, majd finoman nyomd meg két oldalról, hogy a növény virágfölddel együtt kicsússzon belőle – természetesen a másik kezedet tedd alá, hogy elkaphasd, és vigyázz, hogy közben ne nyomd össze!
4. Gondolkodj előre!
Mielőtt hozzá fognál az ültetéshez, helyezd el a cserepes növényeket ott, ahová szánod őket, hogy könnyebben láthasd magad előtt az elrendezésüket. Akár egy kis térképet is rajzolhatsz kertedről, ahol megjelölöd, hogy mit hova szánsz. Ha elégedett vagy az elrendezésükkel, jöhet az ültetés.
5. Ügyelj az öntözésre!
Ne ültesd el szárazon az új növényeket. Vizezd be őket, mielőtt a földbe kerülnének, és győződj meg róla, hogy a lyuk elég nagy a gyökereknek – minél jobban szét tudod teríteni a gyökereket, a növény annál nagyobb felületről lesz képes magába szívni a talaj nedvességét és tápanyagait.
6. Címkézz fel mindent!
Ha először vásárolsz új növényeket, akkor biztosan nehéz lesz megjegyezni, hogy pontosan mit is vettél, és hogy hova ültetted. Szánj rá néhány plusz percet, és írd fel egy kis táblára, hogy mi micsoda, és szúrd le a megfelelő növény mellé a kertben – később nagyon hálás leszel érte magadnak!
7. A vízzel csak óvatosan
Az egyik leggyakoribb kezdőhiba a túlöntözés – a legtöbb kinti növény nem igényel minden nap öntözést (kivéve ha nagyon száraz az időjárás), ugyanis a földből veszik fel a szükséges nedvességet. Érdemes néhány centi mélyre bedugni az ujjunkat a talajba: ha száraz, öntözzünk. Kivételt képeznek a cserépben és virágládában nevelt növények, ezek ugyanis gyakrabban igénylik az öntözést.
8. Válj a gyomok legrosszabb rémálmává
Sose feledd: a gyomok a legfőbb ellenségeid és a rendszeres gyomlálás idővel megtérül majd. Ne kíméld a gyomok gyökereit sem, azoknál fogva húzd ki őket a földből. Fontos, hogy a gyomokat ne adjuk hozzá a komposzthoz, ugyanis a magjaik így visszajuthatnak a földbe.
9. Adj helyet a bokroknak is
Habár elsőre jó ötletnek tűnhet, hamarosan rájössz majd, hogy nem érdemes a bokrokat fal vagy kerítés mellé ültetni. A bokrok nem minden irányba nőnek, nem csak felfelé, ezért ültetéskor figyelj oda rá, hogy később is legyen elég helyük terjeszkedni.
10. Élvezd a kertészkedést és érezd jól magad!
Ne csüggedj, ha nem sikerül minden elsőre. Ne félj új dolgokat kipróbálni és kísérletezz kedvedre. Ha rájössz, hogy valamit rossz helyre ültettél – talán mert rossz a színe, vagy nem megfelelő a magassága, esetleg mert nem érzi ott jól magát és nem nő rendesen – nyugodtan átültetheted, ez is gyakorlásra ad lehetőséget és segít a rutin kialakításában. A legtöbb fiatal bokor és fa is gyökerestől átültethető, amíg túl nagyra nem nő.