A szőlő nagyon egészséges gyümölcs, éppen ezért okkal is nevezik a szőlőt latinul vitisnek, amely kifejezés a vita, azaz az élet szóból származik. Ez a közkedvelt őszi gyümölcs ugyanis rendkívül magas beltartalmi értékkel bír. Mutatjuk is, hogy miért érdemes rendszeresen fogyasztanunk szőlőt.í, hogy kívülről és belülről is gondoskodjunk ezzel a finom gyümölccsel az egészségünkről és szépségünkről!
Honnan is származik ez a finom gyümölcs?
A szőlő Kis-Ázsiából származik, ám nálunk, a Kárpát-medencében is rendkívül korán meghonosodott, ennek köszönhető, hogy az egyik legrégebben termesztett gyümölcseink egyike. Érdekesség: több kutatás szerint is egészen a 20. század első feléig a magyar falusi lakosság szegényebb rétegei déli főétkezés gyanánt frissen szedett szőlőt ettek kenyérrel.
De mitől is olyan laktató és egészséges a szőlő?
A szőlő tele van minden olyan jóval, amire szüksége van a szervezetnek. 6-9 g fehérjét, 5 g zsírt, 180 g szőlőcukrot, 5 g szerves sót, 130 g rostot tartalmaz kilogrammonként, egy szőlőbogyónak pedig mintegy 80 százaléka víz. Látható tehát, hogy energia és szénhidráttartalma kiemelkedő. Bár magas a szénhidráttartalma, ennek ellenére glikémiás indexe mindössze közepes mértékű. Magas cukortartalmának köszönhetően az egyik legnagyobb energiatartalmú gyümölcsünk, innen ered, hogy amikor nagy energiára van szükség hirtelen, akkor javasolják, hogy kapjunk be egy szőlőcukrot. A szőlőnek rendkívül magas az A-, B-, C-, K-vitamin-, továbbá kálium-, szelén-, biotin-, vas- és folsavtartalma, ezen kívül találhatók még benne antioxidánsokis, például a quercetin és a rezveratrol.
Az isten kétféle bort teremtett: a szürkebarátot és a leánykát. A szürkebarát és a leányka csinálja a többi bort úgy, hogy a szürkebarát beteszi dugóját a leánykába. Ha a dugó pont jó, akkor, ezerjó. Ha a dugó puha, akkor a leányka elkezd szamorodni. Ha a dugó el van szorítva, akkor kéknyelű. Ha a dugót felaprítva teszik a leánykába, akkor, szemelt rizling. Ha a dugó nehezen megy be, akkor visontai. Ha a dugó sehogyan sem megy be, akkor pusztamérgesi. Ha a leányka nem kap dugót, akkor csongrádi vörös. Ha a dugót egy másik szürkebarátba teszik, akkor homoki vagy melegeshegyi. Ha a leányka nem akarja a dugót, akkor kövidinka. Ha a dugó csavaros, akkor furmint. Ha a dugót rossz helyre teszik, akkor malaga. Ha a szürkebarát 25 éves, akkor bikavér. Ha a szürkebarát 75 éves, akkor aszú. Ha a szürkebarát költői hajlamú, akkor siller. Ha a leányka fekete, akkor Pinot noir. Ha a leánykán erényöv van, akkor vaskúti.
(Borfajták viccesen: Koteczky Gabriella gyűjtése)
Szőlőből készül a felnőttek egyik kedvenc italara is! Nézd meg a videót, hogy neked is bővebb ismereted lehessen a szőlőről és, hogy mi és hogyan készül belőle!
#szavazas-79#
Miképpen hat a szervezetünkre a szőlő?
Gyulladáscsökkentő hatású:
A gyümölcsben lévő antioxidánsok sejtvédő hatásúak, illetve segítenek csökkenteni a testben lévő gyulladásokat.
A keringésnek is jót tesz:
A szőlőmagvakban található flavonoidok segítenek megőrizni az erek rugalmasságát, semlegesítik a szabad gyököket, megelőzhetik az érelmeszesedést, csökkentik a vérnyomást, gátolják a vérlemezkék összetapadását, a vérrög kialakulását és védenek a szívinfarktustól.
Jó az agyunknak és a bőrünknek:
A szőlő polifenoljai serkentik a kognitív funkciókat, és ezek azok amik védik az idegsejteket, ezáltal jó hatással vannak az agyunkra is, emellett a benne található fitotápanyagok védik a bőr sejtjeit az ultraibolya-sugárzástól.
Segít megelőzni a cukorbetegség kialakulását:
A rezveratrol nevű antioxidáns kutatások szerint hatással van a szénhidrát-anyagcserére, ezáltal pedig segíti a szervezetet avércukorszintszabályozásában és annak megmaradásában.
Jót tesz az emésztésnek:
Magas rost- és víztartalmának köszönhetően segíthet normalizálni az emésztésünket, bátran fogyasszuk hát, ha például székrekedéssel küzdünk.