Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeHa valaha sütöttél már kenyeret, akkor tudod, hogy milyen nehéz otthon sajtot készíteni. Hiszen maga a kenyér sütés is nehéz feladat, ezért még azok is szkeptikusak lehetnek a házisajt készítés sikerével kapcsolatban, akik tengernyi időt töltöttek már a konyhában.
A sajtkészítéshez óriási szakértelemre lehet szükséged, de mi most megpróbáljuk neked elhozni a legegyszerűbb sajt receptet!
A következő sajt, otthon is elkészíthető, különösebb felszerelés vagy szakértelem nélkül, helyettesítheti a szokásos szupermarketben történő bevásárlást. Sokkal több köze lesz a valódi sajthoz is: 1 liter tejből, akár 15 kg sajt is készülhet. Ha megnézzük például egy kiló olcsó trappista sajt árát, arra következtethetünk, hogy kevés tejből és sok adalékanyagból készült.
A kézműves sajt nem csak alacsonyabb, de ízletesebb és egészségesebb is, mint a legtöbb bolti sajt. A valóságban a jó minőségű, házi tehén-, kecske- vagy juhtej a házi sajtok legfontosabb eleme. Szerencsére ma már számos üzletben, köztük a piactereken is kaphatók.
A hőkezelt tartós tejek és tejitalok nem alkalmasak sajtkészítésre, mert hiányoznak belőlük a sajt erjedéséhez szükséges élő mikroorganizmusok. A gyakorlatban már az első sajtkészítéskor meg lehet állapítani, hogy milyen tejet kapunk. Tehát minden azon múlik, hogy megfelelő tejjel rendelkezzünk!
Egy liter tejből a minőségtől függően 12-15 gramm sajt készül, azonban ez a szám a gyengébb minőségű tej esetében akár 20%-kal kevesebb is lehet. Ebből adódóan érdemes nagyobb zsírtartalmú tejet vásárolni, legalább 2,8 százalékosat, ami ma már széles körben elérhető, de a 3,5 százalékos sokkal jobb.
A szűréshez és a préseléshez 10%-os etil-ecetre vagy citromra, nagy nehezékre és sűrű szövésű gézre lesz szükséged. Ezt megvásárolhatod gyógyszertárban, de használhatsz akár tiszta ruhát vagy konyharuhát is, vagy szűrheted egy sűrű hálós tésztaszitán vagy szitán keresztül.
A tejet ízesítheted lilával vagy fokhagymával, friss fűszernövényekkel (metélőhagyma, petrezselyem, bazsalikomzsája). Azt viszont tudnod kell, hogy a só nemkívánatos tartósítószer, mert megállítja az érést és az erjedést, és épp ezért soha nem szabad a tejhez vagy sajtpéphez adni.
Az ízesítőt vagy a sajtba tesszük, vagy beletekerjük, hogy különösen mutatós réteget kapjon a fűszernövényekből vagy diófélékből, ha már megfőtt.
A keményebb sajtokat zsírpapírba vagy sütőpapírba csomagold, és három-négynaponta ügyelj arra, hogy kicsomagold, azért hogy a levegő kapjon. Ha erős illatú, aromás ételek vannak a hűtőszekrényben, inkább dobozban tárold őket, pl papírzacskóban, mivel a sajt könnyen magába szívhatja más ételek aromáit. A sajtokat 5-8 Celsius-fokos hőmérsékleten kell tárolni.
A sajt az érlelés során szilárdabbá és sárgásabbá válik, ami normális folyamat. Tehát ha a sajtod 30-40 percig csak csepegteted, akkor egy krémes, kenhető sajtot kapsz, 2-3 óra elteltével egy lágy, könnyen szeletelhető sajtot, 12 óra vagy több elteltével pedig egy keményebb sajtot fogsz tudni tálalni.