Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeEgyre többen fordulnak a házilag megtermelt élelmiszerek irányába a tudatos táplálkozás és egészséges életmód jegyében. Van abban valami megnyugtató, hogy az ember tudja, hogy ami az asztalára tesz, az semmilyen vegyszerrel, vagy kérdéses feldolgozási procedúrával nem találkozott, mielőtt hozzájutott. De gondoltad volna, hogy az olívaolajat is hozzáadhatod házilag megtermelt élelmiszereid listájához?
Az olívaolaj házi előállítása eleinte egy bonyolult folyamatnak tűnhet, de minél többet gyakorlod, annál jobb eredményeket érsz majd el vele. Hogy megéri-e? Nos, csak nézz rá a bolti árakra, és megkapod a választ!
Olívaolaj készítése házilag: A folyamat
1. Szerezd be az olajbogyókat
Sokan nem is gondolnák, hiszen hazánkban nem túl nagy a választék, de az olajbogyóknak több, mint 1000 fajtája létezik. A hideg préseléshez leggyakrabban zöld olajbogyókat használnak, de vannak fekete és zöld bogyók keverékéből készült termékek is.
Minden bogyófajta más ízt kínál. Az olívaolajak íze általában csekély, de az extra szűz készítményekben általában érezni a bogyók ízét.
Azt tehát, hogy milyen bogyót válassz az olívaolaj elkészítéséhez, nem mi fogjuk eldönteni. Természetesen a választás függ egyéni ízlésedtől, és attól is, hogy egyáltalán milyen bogyókhoz tudsz hozzájutni.
Nézzük is, hogy honnan szerezheted be őket!
Saját termesztés
Házi olívaolajad akkor lesz igazán a sajátod, ha a bogyókat is te magad termeled meg hozzá. Az olajfáknak egyetlen kikötésük van: meleg hőmérséklet. Ha olyan területen élsz, ahol a hőmérséklet sosem csökken -6°C alá, akkor a szabadban is termeszthetsz ilyen fákat. Egyéb esetben melegházra lesz szükséged.
Helyi piacok
Habár ezek nagyon ritkák, néhány helyen jó áron juthatsz hozzá friss olajbogyókhoz. Sajnos ezekre is csak melegebb éghajlaton lehet számítani.
Konzerv bogyók
A konzerv bogyókat túlérlelik, és az ezekből kinyert olaj hamar megromlik, ezért inkább ne használd őket olajkészítésre.