Különleges látványra tehetünk szert, ha most ellátogatunk az Aggteleki Nemzeti Parkba. Ugyanis jégből készülnek mostanában a cseppkövek a Kis-Baradlában.
A Kis-Baradlában különleges dolgot találtak, a barlang utolsó előtti állomásán a kőzet repedésein beszivárgott a hideg víz, majd jeges alapból öntött cseppkő formát ajándékozott az oda látogatóknak. A barlang eddig is csodálatos élményt nyújtott, de ez az “extra szolgáltatás” még az ott dolgozókat is meglepte.
A “jégcseppkő” képét az Aggteleki Nemzeti Park tette közzé és hozzá egy kis leírást is:
"Jégcseppkövek" a Kis-Baradlában, Aggtelek, 2016. január 24.
A kinti tartós hideg fagyos levegője a nyitott víznyelőn beáramolva, a felszín közeli járatban kicsit átalakítja a papírformát... :)
A kőzet repedéseiből szivárgó és a járatba jutó víz gyorsan megfagy, és ezáltal jégből formálja a cseppkövektől megszokott és jellemző alakzatokat... :)
A "jégcseppkövek" a Baradla-barlang aggteleki rövidtúra utolsó előtti állomásán személyesen is megtekinthetők, amíg az időjárás engedi…
Tudj meg többet a Baradla-Barlangról, lapozz egyet!!
A Baradla–Domica-barlangrendszer (hivatalosan Baradla-barlang) Magyarország legrégebben kutatott, legismertebb, évszázadok óta látogatott cseppkőbarlangja. Az Aggteleki-karszton több bejárattal nyílik. Összhosszúsága a Szlovákiában nyíló, vele egy rendszert alkotó, 5,3 km-es Domica-barlanggal együtt meghaladja a 25,5 km-t.
Természetes bejárata Aggtelek község határában, a messziről fehérlő magas sziklafal tövében nyílik. A Jósvafő községig húzódó, színlőkkel tagolt, meanderező főág hossza 7 km. Az átlag 10 m széles, 7–8 m magas sziklaalagút, néhány helyen hatalmas teremmé szélesedik. A főághoz több rövidebb-hosszabb mellékág csatlakozik. A barlang jelentős részét változatos színű és formájú páratlan látványosságot nyújtó cseppkövek díszítik.
Az Aggtelek falu határában fekvő Acheron-víznyelőből eredő Archeron, valamint a Domica felől érkező Styx-patakok egyesült vize ma már csak árvizek idején folyik végig a főágon. Száraz időszakban a barlangi víznyelőkön át a 30–40 m mélységben fekvő Alsó-barlangokba jut. A barlang természetes bejárata ősidők óta nyitott, ott a neolitikum embere is menedékre talált.
Tudj meg többet a Baradla-Barlangról, lapozz egyet!!
A Baradlát, az Aggteleki-karszt, valamint a Szlovák-karszt többi barlangjával együtt az UNESCO 1995-ben a Világörökség részévé nyilvánította.
A teljes barlangrendszert és vízgyűjtő területét – a Domicával együtt – 2001-ben pedig a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek védelmét rögzítő ramsari egyezmény hatálya alá helyezték.
Az Aggteleki Nemzeti Park legvonzóbb látványossága egész évben, szünnap nélkül várja a látogatókat, akik több túraútvonal közül választhatnak.