A trambulinok, kültéri óriástrambulinok rendkívül népszerűek a kisgyermekes családok körében éppúgy, mint a fogyni vágyók körében. De mire kell ügyelni a trambulin megvásárlásakor és annak elhelyezésekor a kertben? Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat!
Kinek való a trambulin?
A trambulint első sorban gyerekjátékként ismerjük, és nem is véletlen. A gyerekek imádnak ugrálni, levezetni energiáikat ezen a nagyszerű eszközön, ami ráadásul kifejezetten egészséges elfoglaltság is – így nem csoda, hogy a leggyakrabban az egy- vagy többgyermekes családok udvarában találkozhatunk ezekkel az ugrálókkal.
Kedvesebben tudják, de a trambulin azonban nem csak gyerekeknek kínál nagyszerű megoldást, hanem fogyni vágyó felnőtteknek is. A rugalmas ugrálófelületnek köszönhetően a trambulinon való ugrálás nem csak kiváló kalóriaégető mozgásforma (akár 1000 kalória/óra), de remek szórakozás is egyben, ráadásul ízületkímélő hatása miatt túlsúllyal küzdők és ízületi panaszokkal szenvedők is elkezdhetik a mozgást az ugrálón!
Hogyan válasz trambulint?
A trambulin kiválasztásakor az egyik legfontosabb tényező, hogy mekkora hely áll rendelkezésedre – de erre még a későbbiekben visszatérünk. Az ugráló esetében a másik nagyon fontos dolog a minőség… mivel ezen az egész család ugrálni fog, ezért nem érdemes spórolni és silány minőségű terméket venni, hiszen az könnyen drágává is válhat az alkatrészek folyamatos csereigényének köszönhetően, és akkor még arról nem is beszéltünk, hogy esetleg balesetveszélyes is lehet…
Mindenképp azt javaslom tehát, hogy a trambulin vásárlásakor fektess be a minőségbe, hiszen így akár több éven át kiszolgál majd a megvásárolt ugráló! A mi trambulinunkat a TacticSport webáruházából rendeltük évekkel ezelőtt, és remekül szuperál, mindenkinek csak ajánlani tudom. IDE kattintva kereshetsz a különböző trambulinok, óriástrambulinok között!
Készítsd elő a kerted a trambulin érkezésére!
Ha már leadtad a megrendelésed, alig pár napon belül meg is érkezhet az ugrálód, úgyhogy ideje nekilátni a kert előkészítésének! :)
A trambulin elhelyezéséhez nincs szükség speciális talajmunkához, de a jó elhelyezés azért fontos.
Ezekre ügyelj:
- a trambulin stabil, teljesen egyenes talajra kerüljön
- a trambulin mellett minden oldalon hagyj legalább 0,5 – 1 m-es távolságot minden tárgytól, növénytől
Láthatod, nem annyira bonyolult. Ráadásul akár a fűre is helyezheted (ezesetben érdemes havonta egy pár centit oldalra mozgatni, hogy ne egy helyen kopjon a fű a lábak alatt), az egyetlen dolog amire komolyan figyelni kell, hogy a lábak ne billegjenek, ne süllyedjenek meg.
Mire ügyelj a biztonság érdekében?
Alapvetően a trambulinozás – amennyiben azt rendeltetés-szerűen használjátok – egy tökéletesen biztonságos mozgásforma gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.
Az apróbb balesetek kiküszöbölése érdekében csupán három dologra kell figyelned:
- a trambulin megfelelő elhelyezésére (lásd fentebb)
- a trambulin védőháló felszerelésére
- és a trambulin karbantartására.
A trambulin megfelelő elhelyezéséről már írtunk korábban, de mit is jelent a védőháló, és miért fontos? A védőháló biztosítja, hogy még a legnagyobb ugrálás hevében se pottyanjon le a gyerkőc az ugrálóról – ez ugyanis gyakorlatilag az egyetlen balesetveszélye a trambulinoknak (már ha megfelelő minőségű darabról beszélünk). Mindenképpen javasoljuk tehát a védőháló beszerzését, így nyugodt lehetsz Te is, és nyugodtan ugrálhatnak a gyerekek is.
A trambulin karbantartása elsőre ijesztőnek tűnhet, pedig itt gyakorlatilag nincs másról szó, mint hogy évente egyszer felállításkor ellenőrizd alaposan a trambulin kiegészítő felszereléseinek épségét. Egy jó minőségű trambulinnál évekig nem lesz gondod ezekre az alkatrészekre, ám még a legjobb minőségű darabokban is előfordulhat, hogy a későbbiekben cserélned kell 1-2 rugót, vagy akár az ugrálófelületet. Ezt nem szükséges naponta ellenőrizni, hiszen bőven sok idő, mire bármi történhet vele, de tavasszal az összeszereléskor mindenképp nézd át trambulinod, és ha szükséges, fillérekért szerezhetsz be hozzá felszerelést!