Figyelj oda az ételek glikémiás indexére
Az első, és egyben a legfontosabb, hogy ismerd meg az elfogyasztott ételeid glikémiás indexét. A glikémiás index egy olyan érték, ami az ételeket a vércukorszintre gyakorolt hatásuk alapján sorolja be. Ez a számérték minél alacsonyabb, annál lassabban fog felszívódni az ételben található szénhidrát, ezáltal kisebb lesz az inzulinválasz, valamint a vércukorszint is megemelkedik.
Magas, közepes és alacsony kategóriákat különböztetünk meg, viszont az előbb említett emelő hatást befolyásolhatja egy-egy élelmiszer feldolgozása. Erre a legjobb példa a zöldségek elkészítései módja, mely által, ha példának okért azokat főzzük vagy pépesítjük, a felszívódás gyorsabb.
Fokozott rostbevitel
A rostok lassítják a szénhidrát emésztését, illetve a cukor felszívódását – ezáltal egy egyenletesebb vércukorszint-emelkedés alakul ki. Jó rostokat zöldségekben, elsősorban a hüvelyesekben, valamint gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonákban találhatsz meg.
Rendszeres mozgás
Amennyiben rendszeresen mozogsz, azzal javíthatod az inzulinérzékenységedet, ugyanis a sejtek jobban fel tudják majd használni azt a cukrot, mely a véráramban található meg.
Próbálj meg megszabadulni a stressztől
Amennyiben túlzottan stresszes életmódod, akkor két hormon termelése fog fokozódni – a kortizolé és a glukagoné. Mindkettő a vércukorszintet emelik meg. Ilyenkor is érdemes a testmozgás mellett döntened, ami nem csak el fog lazítani, hanem mint már említettük, jó hatással lehet szervezetedre is. Könnyű mondani, hogy szabaduljunk meg a stressztől, de mint látjuk, rendkívül rossz hatásai lehetnek.
Kiegyensúlyozott alvás
Az pihentető alvás jelenti az egészséges életmód alappillérét. Ennek hiánya nem csak a hormonháztartásodat fogja összezavarni, de a vércukorszintedre is kihathat, ugyanis fokozhatja a kortizolszintet. Érdemes tehát nem csak megfelelő mennyiségű, de minőségű alvást beiktatnod napjaidba.
Neked szokott magas lenni vércukorszinted?