A szokatlan tervezésű lépcsőházakban mindig van valami különleges és lenyűgöző. Legtöbbször a puszta méretük vagy a kialakításuk, sokszor pedig a kettő összhatása ejti ámulatba az embert. Lássuk a 10 legérdekesebb lépcsőt.
Spirál-lépcső Ausztráliában
Ez a fantasztikus csigalépcső Sydneyben a Garvan Institute of Medical Research épületében található. Az 5 emeleten át tekergő csigalépcső 6,5 fordulatot tesz meg összesen, mire a földszintre ér.
Csigalépcső a Vatikáni Múzeumban
A Vatikáni Múzeum csigalépcsője minden bizonnyal a világ legszebb és legtöbbet fényképezett lépcsője a világon. Giuseppe Momo 1932-ben tervezte ezt a pazar csigalépcsőt. A lépcső két egymástól független csigalépcső látványos táncából áll. Az egyik csak lefelé, míg a másik csak felfelé vezet.
Loretto kápolna lépcsősora Amerikában
A Loretto kápolna Santa Fe-ben, Új-Mexikóban található. A lépcső egyedülállóságát a precíz és aprólékos ácsmunka adja. A 6 méter magasra nyúló csigalépcső 2 fordulatot tesz meg, míg felér a karzatra.
Tulipán Lépcsőház Angliában
Az elegáns Tulipán-lépcső a Királynő-házban az első geometriai önhordó csigalépcső egész Nagy-Britanniában. Bár tulipán-lépcsőknek nevezik, de sokak szerint a stilizált virágok a kovácsoltvas korláton bourbon-liliomok (fleurs-de-lis). Ez volt a jelképe a Bourbon-családnak.
Lello könyvesbolt, Portugália
Ez az érdekes nagy lépcsőház állványokon áll és igen vészjóslóan néz ki a hatalmas tömeg azokon a vékonynak tűnő oszlopokon. A különös lépcső első ránézésre olyan mint két lefolyó, ami egymásba csatlakozik, majd tovább örvénylik a földszintre.
A San Franciscoi mozaik lépcső
A 16. sugárúton található a világ egyik leghosszabb mozaik lépcsősora. Egy ír keramikus és egy San Franciscoi mozaik művész közel két és fél évig készítették a lépcsősort, az engedélyeztetéstől az átadásig. Végül 2005-ben 27 méteres szintkülönbség, 163 lépcsőfok, 2 000 db kézzel készített kerámia és 75 000 db csempetöredék után elkészült a mű.
Umschreibung-lépcső, München
Ezt a művészi lépcsőt Olafur Eliasson tervezte, amit Umschreibung-nak, azaz újraírásnak nevezett el. Egy olyan lépcsőt tervezett, ami a funkcióját legjobban tükrözi, azaz vertikális tereket kössön össze. Vagy mégse? A lépcsőben az a vicc, hogy nem visz sehová. Ha elindulunk felfelé, egy idő után lefelé fogunk lépcsőzni anélkül, hogy visszafordultunk volna.
Longchamp áruház lépcsősora New Yorkban
A 3 cm vastag melegen hengerelt acélszerkezet összeállításához 6 hónap volt szükséges. Az egész lépcső 55 tonnát nyom. A szalag-szerű formák, melyek szétválnak, majd egyesülnek kecsesen kirajzolják minden egyes lépés helyét.
Vertigo Lépcsőház Ausztráliában
Szintén Sydneyben található a Vertigo Lépcsőház a Grand Queen Victoria épületben. Az épületet George McRae tervezte és 1898-ban épült fel. A monarchia emlékére állították ezt az épületet, de az akkori recesszió majdnem meghiúsította a tervet. A kormány sok munkanélküli kőművest, ácsot és még további mesterembert tudod alkalmazni ebben a nem mindennapi projektben.
Lépcső-híd Svájcban
A Traversinertobel-híd 56 méter hosszban elnyúló lépcső Via Mala völgy fölött. A völgy két fala közti szintkülönbséget ezzel a függő-lépcsővel oldotta meg Jürg Conzett mérnök és társa, Rolf Bachofner. A lépcső 22 méteres szintkülönbséget hidal át 56 méter hosszan.