Napjainkban az építőipar nagy kihívás előtt áll: Miként lehetne csökkenteni az új nyersanyagok felhasználását a növekvő lakásépítési és infrastrukturális igények teljesítésével párhuzamosan? Erre a kihívásra egyre inkább a felújítás lehet a válasz, amely innovatív technológiák és megoldások révén maximalizálja a meglévő erőforrások felhasználását, és így csökkenti az új anyagok beszerzésének szükségességét.
Fenntartható felújítás - környezeti és gazdasági előnyök
Az épületfelújítás nemcsak környezetvédelmi, hanem gazdasági előnyökkel is jár. A meglévő szerkezetek átalakítása és utólagos korszerűsítése csökkenti az új anyagok előállításával és szállításával járó széndioxid-kibocsátást. A World Green Building Council jelentése szerint az épületek a globális CO₂ kibocsátás mintegy 39%-ért felelősek, aminek nagy része az építési folyamatokból származik. A felújítással csökkenthető ez a trend, miközben az épületek élettartama meghosszabbítható és a hulladék mennyisége is csökkenthető lesz.
A felújítás egyik legfontosabb előnye, hogy az épületek bontás vagy csere nélkül kelnek új életre. A felújítás lehetővé teszi, hogy a régebbi építményeket a modern energetikai előírásokhoz igazítsák, és így jobban megfeleljenek a mai kor követelményeinek.
A fenntartható felújítási folyamatoknak köszönhetően az épületek "megfiatalodnak" – felújított homlokzatok, friss belső terek és modern rendszerek, amelyek jelentősen növelik a felhasználók kényelmét. A felújítás az esztétikai javulás mellett a történelmi vagy építészeti részletek helyreállítását is lehetővé teszi, ami viszont hatással lehet az épület és a környék egészének értékére.
Gazdasági előnyök elsősorban az alacsonyabb működési költségekből fakadnak. A modern szigetelőanyagok és energiatakarékos berendezések használatával az energiafelhasználás mellett a fűtési és hűtési költségek is csökkenek, ami idővel jelentős megtakarítást jelenthet. Ennek eredményeként a fenntartható felújítás olyan értéket képvisel, amely nemcsak a környezetre gyakorolt negatív hatásokat minimalizálja, hanem az építtetők számára is hosszú távú befektetést nyújt.
MAGAZINUL BUCURESTI, Bukarest, Románia. Alkalmazott rendszerek: MB-60E EI, MB-60E EI, MB-78EI, MB-SR50N
Modern építőanyagok az épületfelújításban
A környezetbarát anyagok felhasználása az épületfelújítások során egyre inkább teret nyer, mivel ez az a megközelítés, amely csökkenti a káros anyagok kibocsátását és az erőforrások hatékony felhasználását. A környezetbarát építés egyik kedvelt alapanyaga az alumínium, amely kiváló választás az energiatakarékos ablakok és ajtók gyártásában. Könnyű súlya és a tartóssága alkalmassá teszi homlokzati szerkezetként lássa el feladatát, ráadásul teljesen megújuló anyag, ami tökéletesen illeszkedik a körforgásos gazdaság elképzeléseibe. Az Aluprof márka jól ismeri ezt, és teljes termékpalettájában ezt az alapanyagot használja.
Az Aluprof alumínium ablakokat és ajtókat a nagyon alacsony hőátbocsátás jellemzi, ami közvetlenül befolyásolja az épületek energiahatékonyságát. A modern gyártási technológiák lehetővé teszik a hőátadást minimalizáló és így az energiaveszteséget jelentősen csökkentő beépített hőhídmegszakításos ablakprofilok gyártását. Az épülettulajdonosok számára ez alacsonyabb üzemeltetési költségeket, kisebb környezetterhelést és az épületeken belüli magasabb hőkomfortot jelent. Az ilyen megoldások tökéletes példái az Aluprof kínálatában többek között: MB-MT50N függönyfalak és homlokzatok, valamint MB-79N rendszerű ablakok és ajtók. Az összes itt felsorolt modell hőátbocsátási tényezője rendkívül alacsony, ami azt jelenti, hogy felújítás alatt álló épületekbe építve jelentősen csökkenthetik az energiaigényt.
Az alumíniumból készült keretek mellett a nyílászárók gyártásánál használt üvegek minősége is fontos. Az itt vezető szerepet betöltő Glassprof márka a modern fenntartható építési szabványokhoz igazodó ablakokhoz és ajtókhoz biztosít üvegezést. A Glassprof küldetése, hogy a középületekben az emberek és az ingatlanok biztonságát és komfortérzetét növelő, valamint egy esetleges tűzeset hatásai ellen védelmet nyújtó üvegezési megoldásokat kínáljon – közölte Béres Balázs, az Aluprof műszaki tanácsadója. - A legújabb és teljesen automatizált gyártástechnológia alkalmazásának köszönhetően a márka különféle funkciókat, köztük tűzvédelmet, hőszigetelést és hangszigetelést ötvöző szigetelőüveg-egységeket kínál.
A környezetbarát nyílászárók, különösen az alumíniumból készültek, tökéletesen megfelelnek a fenntartható építkezés igényeinek. Az alumínium profilrendszerek nagyméretű üvegezett felületek gyártását is lehetővé teszik, amelyek gondoskodnak az ideális bevilágításról, csökkentve a mesterséges világítás szükségességét. A rendkívüli tartósság és az időjárás viszontagságaival szembeni ellenállás azt jelenti, hogy ezek az ablakok minimális karbantartást igényelnek, ami hosszú távon tovább csökkenti a költségeket és a környezeti terhelést.
Selyemgyár Kulturális Negyed, Mohács, Magyarország. Alkalmazott rendszerek: MB-45, MB-70HI, MB-SR50N
Control the climate, control the costs
Az innovatív technológiákkal és felelős erőforrás-gazdálkodással támogatott épületfelújítás hatékony módja az új anyagok felhasználásának csökkentésének és a fenntartható fejlődési célok elérésének. A meglévő erőforrások hatékony felhasználásával, a pazarlás minimalizálásával és az energiahatékonyság növelésével egyensúlyt lehet elérni a társadalom igényei és a környezetvédelem között. Az Aluprof márka ezt nagyon jól tudja, és az „Control the climate, control the costs” kampányon keresztül szeretné felhívni a lakosság figyelmét az építőipar számtalan gazdasági és környezeti előnnyel is járó energiatakarékos megoldásaira.
A cikk az Aluprof támogatásával készült.
ALUPROF HUNGARY KFT.
2120 Dunakeszi
Bagoly u. 11., Budapest
Magyarország
+36 27 542 600
aluprof.com/hu
https://aluprof.com/realizacje?countries=RO#/project/magazinul-bucuresti
https://aluprof.com/realizacje?countries=CZ#/project/zlaty-lihovar-praha