A háztartás minden területén vannak olyan problémák, amelyek bár mindennaposak és nagyon zavaróak tudnak lenni, a megoldás mégis egyszerű rájuk – csak nem biztos, hogy ismered őket!
Ebben szeretnénk most segítséget nyújtani neked, így cikkünkben olyan tippeket, ötleteket és apró csalásokat mutatunk be, amelyek megkönnyítik majd a konyhai elfoglaltságaid!
Szerintem minden háziasszonynak ismerős az a bosszantó szituáció, mikor a 12 feltört tojásra a 13-ik romlottan kerül, és mehet a kukába az egész… Persze ezt hamar megtanuljuk: egyesével érdemes őket feltörni, és ellenőrizni mielőtt megy a többihez, de hát ki szeret ennyit mosogatni, és macerázni?
A megoldás egyszerű: dobd be a tojást egy pohár vízbe, ebből kiderül, hogy jó-e! A még friss, fogyasztható tojás a pohár fenekére süllyed, a romlott viszont lebegni fog a vízen, így még időben észreveheted, hogy azt érdemes kidobni.
Ez az ötlet valószínűleg annyira egyszerű, hogy mikor elolvasod az jut majd eszedbe, minek is írtam le egyáltalán. Pedig gondold csak végig, te hányszor csináltad így?! Vagy hányszor láttál ismerősöd konyhájában félbevágott, száradásra ítélt citromot? Csak azért írom le ezt az ötletet, hogy fejedbe véssem, és ne felejtsd el legközelebb:
Ha csak pár csepp citromra van szükséged, ne vágd ketté! Szúrj bele egy villát, vagy egy kés hegyét, és ott facsard ki a levet (persze előtte alaposan mosd meg a gyümölcs héját…)
Ha télen is szeretnél viszonylag friss fűszernövényekkel dolgozni, ne szárítsd ki a csokrokat! Tedd a frissen levágott növénycsokrokat egy zacskóba, és jól nyomkodd ki belőle a levegőt. Kösd össze a száját alaposan, és tedd a mélyhűtőbe a zacskókat!
Amikor csak szükséged van rá, ki tudsz venni a fűszercsomagokból pár szálat, és már mehet is az ételbe – ahol azonnal kiolvad. Nem olyan friss mintha most szedted volna, de kétség kívül jobb, mitn a szárított.
Előfordult már veled, hogy a szekrényben tárolt élelmiszerbe bogár költözött? Akármilyen kínos is tud lenni, ez nem a te hibád, és gyakran előfordul. Azért megelőzhető ez is egy apró trükkel: Ha felbontva tárolsz lisztet, rizst vagy tésztát a szekrényben, tegyél rá pár darab babérlevelet, ez elűzi majd a hívatlan betolakodókat!
A frissen vásárolt péksütemény már másnapra nem olyan, mint mikor még meleg, és ropogós volt a héja… Ha szeretnéd visszakapni azt az állagot, megteheted! (persze nem a hetes kiszáradt kenyérről beszélek most…:) ).
Spricceld le egy kevés vízzel a péksütemény külsejét, majd tedd a sütőbe pár percre. Ha kivetted, azonnal fogyaszd el, különben újra kiszárad – de a reggeli idejére visszakaphatod a frissen sült állapotot ezzel a könnyű kis módszerrel.
A sajt nem olcsó mulatság, pedig nagyon finom és egészséges is. Ráadásul mint minden, nagy kiszerelésben azért jutányosabb áron jutunk hozzá, de ennek nagy előnye, hogy felvágás után gyorsan kiszárad, és úgy már nem is olyan finom..
Ezt is megelőzheted! A felvágott részt vékonyan kend be vajjal vagy margarinnal, ez bezárja a nedvességet a sajtba, és nem szárad ki olyan gyorsan.
A zöldségek a péksüteményhez hasonlóan hajlamosak elég gyorsan elveszteni frissességüket, ropogósságukat. Ha azt látod, hogy a retek, a répa, vagy a zeller kicsit már megfonnyadt, egyszerűen dobd bele egy tál jéghideg vízbe őket, és egy-két szelet nyers, megpucolt krumpli darabot is tegyél mellé. Kis időn belül a zöldség megszívja magát, és visszanyeri ropogósságát.
Ha többféle sütemény van otthon, köztük ropogós teasütemények, és krémesebb állagúak is, azt minden esetben elkülönítve tárold! A ropogós keksz-szerű finomságok a nedvességet a másikból nagyon hamar képesek felszívni, és elvesztik állagukat.
A magas páratartalommal rendelkező lakások tulajdonosainak lehet ismerős, mikor a sótartóba gyakorlatilag beleköt a só a párától, és nem lehet szórni. ezt megelőzheted, ha a sótartóba a só mellé egy pár szem rizst is teszel, hiszen így nem ragadnak össze majd a szemek!
A tejföl esetében is használható az az egyszerű eljárás, amelyet a lekvárok esetében már ismerünk. Ha a tejfölös dobozt fejjel legelé tárolod a hűtőben sokkal tovább megőrzi szavatosságát!
Tudtad, hogy a méz nem romlandó? Persze ha tiszta mézről beszélünk… Csak azért, mert kicsit opálos színt öltött, vagy esetleg teljesen bekristályosodott még ne dobd ki az egészet! Egy kis melegítés, és vissza is nyerte eredeti állagát! Melegítheted a felhasználni kívánt mennyiséget mikróban is, vagy tedd forró vízbe az üveget!
Nincs is idegesítőbb annál, mint mikor a nagy gonddal elkészített levesedről kiderül, hogy elsóztad. Ne aggódj, van megoldás: a levesbe tegyél pár szelet nyers krumplit, és hagyd kicsit együtt főni őket. A krumpli felveszi majd a só egy részét, és megmentheti a levesed. Ha nem vagy elégedett az eredménnyel, tegyél egy kiskanál cukrot az ételbe, így már biztosan fogyasztható lesz.
A másik probléma ami a leves készítése közben adódhat, hogy túl zsíros lesz a végeredmény. Persze ha van időd, megvárod míg kihűl, kiül a tetejére a zsír és lekanalazod. De mi van ha nincs időd?
Dobj a levesbe pár jégkockát, és amint látod, hogy a zsír kezd köré gyűlni, szedd ki egy kanállal! Ismételd addig, míg el nem tűnik a felesleges zsírréteg.
Ha sűrűn facsarsz gyümölcslevet biztos te is ismered az érzést, hogy a narancsból pl. sokkal kevesebb lé jön ki, mint ami benne van. A megoldás: facsarás előtt egy kicsit nyomkodd meg a kezedben, és görgesd végig a vágódeszkán párszor. Ez segít majd, hogy a rostokból kijöjjön a benne lévő összes lé.