Az alábbiakban 10 tippben foglaljuk össze azt, hogyan lehet kihasználni kis tereket, és hogyan érdemes berendezni ezeket a helyiségeket. Azért tartom fontosan a témát, mert hazánkban az emberek nagy része nem több 100 négyzetméteres házakban él, sokan a 40m2 alatti alapterületű lakásokat preferálják. Egyrészt könnyebb takarítani, másrészt ugyanannyira otthonossá varázsolható egy ilyen kis tér is, mint egy 10x ekkora.
#1 Tér kihasználás – tervezés
Más szóval, próbáld meg elképzelni, hogyan fognak kinézni a bútorok a való életben, és ami még fontosabb: hogyan fogod használni őket a hétköznapokban. Állíts fel prioritásokat, mi az, amire valóban szükség van. Ha mindez megvan, és még van szabad hely, lehet a részletekről beszélni.
A térkihasználásnál nagy figyelmet fordíts az elektronikai eszközök elhelyezésére. Mivel többségük egy csomó kábelezéssel jár, próbáld meg úgy elhelyezni őket, hogy használatuk egyszerű legyen, ugyanakkor mutass belőlük annyira keveset, amennyit csak nem sajnálsz – mert egy amúgy is kis lakásban ne csak kábelek járják át a házat. A kis tereket sokszor jobb rendezetten, szellősebben tartani, mintsem bezsúfolni a lehető legtöbb dologgal. Ezért is jó, ha szelektálod a dolgaid, mielőtt nekivágsz.
Ha sok lakberendezési tárgyad van eleve, akkor érdemesebb azokhoz választani a színeket – azonban ha egy teljesen új belsőt tervezel, érdemes megkérdezni néhány barátot, tervezőt a színekről. A túl sötét színek nem kedveznek a kis tereknek, és a túlságos kontrasztot is érdemes kerülni.
Egy 24 négyzetméteres lakásban fontos a helykihasználás – ezt legegyszerűbben az átalakítható bútorokkal tudod megoldani. A kulcs tehát a multi-funkcionalitás! Ha a mennyezet elég magas, akkor talán megfelelő lehet egy tetőtéri szoba. Ha nem, akkor fontolóra kell venni egy kinyitható kanapét – így ami napközben nappali, az éjszaka hálószoba lehet.
A diák vagy, vagy otthon dolgozol a munka egy idő után elég frusztráló lehet, különösen egy kis szobában. Dolgozzon különböző fényviszonyok között, különböző pozíciókban. Ez segíthet elkerülni a véget nem érő munka érzését, ugyanakkor meghagyod a lehetőségét, hogy a barátaid is veled dolgozhassanak.
Egy amúgy is kis helyiségben érdemes kerülni az egy, a szoba központjában elhelyezett fényforrást. Így egyrészt rosszabbul terjed a fény, másrészt még kisebb hely hatását fogja kelteni. Használj több, visszafogottabb fényforrást.
Nem probléma! Korábban említettük a görgethető bútordarabokat, így helyet szabadíthatsz fel éjszakára, és akár egy felfújható ágy alkalmatosság is megfelelhet a célra. Próbálj meg a barátodnak is hasonló feltételeket teremteni, mint magadnak. Mutatva ezzel, legalább annyira törődsz vele is, mint magaddal. Ne a legegyszerűbb kék gumimatracot válaszd, vagy ha mégis, válassz a lakáshoz illő gumis lepedőt, ágynemű huzatot.
Minél régebb óta él a lakásában, annál inkább belakja, sajátjának érzi azt. Egy idő után automatikusan úgy fogja kialakítani a belső elrendezést, amelyet a napi rutinja megkíván. Egy idő után, így egyre otthonosabbá válhat az egyébként kis lakás is.