Egy albérlet nagyszerű módja lehet annak, hogy spóroljunk a lakásvásárláson. Úgy persze még jobb, ha valakivel megosztjuk a háztartást, hiszen így még olcsóbb. Fontos azonban, hogy a bérleti szerződés aláírása előtt feltegyük a helyes kérdéseket. A házak bérbeadása gyakran költséges buktatókat is rejthet magában. Kerüljük el a csapdákat, és mielőtt döntünk ezt az 5 kérdést mindenképp tegyük fel a tulajdonosnak.
1. Elolvashatom-e a szerződés részleteit, mielőtt aláírnám?
Ha úgy döntöttünk, hogy szeretnénk kivenni az albérletet és alaposan átnéztük minden szegletét, akkor a szerződést se felejtsük el alaposan átnézni. Ez nagyon fontos, hiszen minden apróbetűs rész tartogathat magában meglepő feltételeket. Győződjünk meg róla, hogy minden feltétel ésszerű, így kérjünk egy-két napot a szerződés átolvasására, hogy biztosak lehessünk, nem akarnak átverni minket.
2. Ez az átlag albérlet ár a környéken?
Ez egy olyan kérdés, amit mindenképp kérdezz meg, mielőtt az ingatlant kibérelnéd. Ha gyanakodsz, hogy esetleg túl magas a bérletidíj vagy rejtett költségek lehetnek az albérlet körül, akkor érdeklődj a tulajdonosnál. Menj biztosra és kérdezz rá mindenre alaposan. Például nem minden kiadó lakás Budapesten egyforma átlagárral rendelkezik, és lehet, hogy a környék több ingatlanja is igen eltérő áron szerepel az ingatlanhirdetésekben.
3. Lehet-e hivatalos bérleti szerződést kötni?
Ha a bérbeadó megpróbálja a megfelelő bérleti szerződés nélkül kiadni az ingatlant, akkor ezt feltétlenül kérdezzük meg. Fontos, hogy a megállapodás minden részletét dokumentáljuk, mindkét fél aláírja, és minden fontos kérdésre választ kapjunk. A két legfontosabb kérdés ezzel kapcsolatban a bérletidíj és a jogi kötelezettségek.
4. Milyen a környék?
Győződjünk meg róla, hogy az ingatlan környékét alaposan ismerje a tulajdonos. Ez azért fontos, hogy ne ütközzünk kellemetlen szomszédokba, zajos környékbe. Ha a tulajdonos nem élt az ingatlanban soha és nem tud a kérdésünkre választ adni, akkor érdemes az interneten utánanézni kicsit a környéknek. Nézzük meg milyen vállalkozások, boltok, szórakozóegységek vannak környéken.
5. Ha probléma adódna az ingatlannal, értesíthetem Önt?
Ha probléma merülne fel az ingatlannal kapcsolatban, esetleg valami elromlik, akkor jó tudunk, hogy a tulajdonos segít-e nekünk bármilyen problémában. Az albérlőknek a lakás állapotán nem érdekük javítani, hiszen nem a saját tulajdonuk. Ebben az esetben a tulajdonossal érdemes egyeztetni, melyek azok a problémák, javítanivalók, amelyeknél segítséget, javítást kérhetünk az ingatlanra. Ezeket is érdemes összeszedni és a szerződésben dokumentálni, hogy minden félreértést elkerülhessünk.
A meglepetések elkerülése végett ezeket a kérdéseket mindenképp tegyük fel a szerződés aláírása előtt. Amennyiben albérletet keresünk az Otthonajánló.hu weboldalra erre tökéletes választás lesz, hiszen rengeteg feltétel megadásával kereshetjük meg akár álmaink kiadó lakását Budapest területén.