A lakásfelújítás egy bonyolult, hosszadalmas, sokszor végeláthatatlannak tűnő folyamat, amitől valamiért a legtöbb embernek feláll a hátán a szőr, ami érthető. A felújítás számtalan apróbb lépésből áll, nem jó, ha bármelyikről elfeledkezünk. Ezért összeszedtük azt a 5 aprónak tűnő, de annál fontosabb lépést, ami óriási káoszt tud okozni, mégis gyakran feledkeznek meg róla az emberek. Ha te ezeket észben tartod, akkor biztos nem válik rémállomá a felújítás!
1. A gondos tervezés elengedhetetlen!
Az alapos tervezés mindennek az alapja. A legtöbben csak azt tervezik meg, hogy mit szeretnének elérni, milyen legyen a lakásfelújítás után, de azt nem, hogy ehhez milyen apró lépések vezetnek. Sokszor feleslegesnek tűnhet, és úgy érezheted, hogy a saját idődet pazarlod, de hidd el megéri lépésről lépésre megtervezni, hogy mikor, mi történjen. Így nem fog napokig állni a felújítás, mert nem érkezett meg az anyag, ugyanis túl későn jutott eszedbe, hogy megrendeld, illetve kisebb eséllyel kell egy folyamatot újra megismételni, mert kimaradt valamit. Persze így is előfordulhatnak hibák és csúszások, de sokkal kisebb eséllyel. Ha nem te végzed a felújítást, hanem erre szakosodott kivitelező cégre bízod, akkor sem árt, ha készítesz egy tervet, és felügyeled, hogy minden a legmegfelelőbben halad-e.
2. Gondolj mindenre!
A tervezés során minden munkafolyamatot vegyél számításba, hiszen csak így kapsz valós képet arról, hogy mikor lesz kész a lakás és mikor költözhetsz be. A legtöbben hajlamosak megfeledkezni egy két-lépésről. És ugye te sem szeretnél pár hónapra új lakhatást keresni, mert néhány munkamenettel nem számoltál? Gondoljunk csak bele, ha tényleg elkészül a felújítás, kivonulnak a szakemberek, a lakás nem épp úgy fest, mint ahogy elképzelted, egyáltalán nem hasonlít egy magazinban látható fotóra. Mindenhol kosz és szemét van. Bizony, nem szabad megfeledkeznünk a felújítás utáni nagytakarításról sem, hiszen csak egy tiszta lakásba lehet beköltözni, bepakolni a bútorokat. Ilyenkor aztán tényleg a legapróbb négyzetmilliméterig mindent meg kell tisztítani, ami nem egyszerű munka. De persze, ahogy a festésre, így erre is hívhatsz erre szakosodott szakembereket. A Kék Harmónia ipari gépei segítségével pikk-pakk tisztaságot varázsolnak otthonodban. És utána kezdődhet a legizgalmasabb rész, a lakás berendezése!
3. Árkalkuláció, de hajszál pontosan!
A terv alapján láthatod, hogy mennyi mindent kell tenned, és ez mennyi időbe fog mindez kerülni számodra. De nagyon fontos a pontos árkalkuláció is, költségvetési terv nélkül semmiképp se vágj bele egy felújításba! Írd össze alaposan, mire lesz szükséged! Válaszd ki, hogy milyen anyagokat szeretnél használni, és nézd meg van e készleten, vagy tudsz-e előrendelni, mert ha nem akkor, lehet, hogy egy drágábbal kell helyettesítened, ezzel is kalkulálnod kell! A legtöbb felújítás azért szünetel, mert elfogyott az erre szánt pénz mennyisége, egy precíz tervezés esetében ez nem fordulhat elő! Csak akkor vágj bele, ha meg van az erre kellő pénzed, vagy a megfelelő időben, például anyagok rendelésénél rendelkezésedre fog állni!
4. Mindent pontosan mérj le!
Ez is még talán a tervezéshez sorolható, de nagyon fontos. Mindent mérj le a legapróbb részletekig! És amit szintén ne hagyj ki, ezeket a méréseket rögzítsd, pontos leírásokkal, hogy a vásárlás során is tudd, mi mekkora volt. A polc előtt ne annyi legyen a fejedben, hogy körülbelül egy méter hely van ott! Mert, ha mégis kevesebb, nem fog beférni az oda szánt áru, ha pedig több, akkor felesleges rés marad mellette. Ne saccolás alapján vásárolj! A különböző alapanyagoknál is fontos, hogy pontosan tudd mennyire lesz szükség, még akkor is, ha nem te szerzed be. Ne hagyd, hogy a kivitelezők átverjenek!
5. A szerződés kötés kötelező mindenkivel!
Bármennyire is elhanyagolhatónak tűnik, köss szerződést minden egyes szakemberrel, de tényleg mindegyikkel! Teljesen mindegy, hogy egy komplett kivitelezőcéget választasz, vagy minden munkafolyamatra külön szakembert, állapodjatok meg írásban is! Még akkor is, ha éppenséggel a család barátja, vagy esetleg a te barátod. Minden apró részletet tisztázzatok, minőségi paraméterektől kezdve, a határidőkig, és azt is, hogy mi történi akkor, ha esetlegesen a szerződésben leírtak nem teljesülnek. Gondol itt arra, hogy ha elcsúszik időben a munkamenet, akkor például nem fizetsz teljes összeget. Ezzel elkerülheted az olyan kellemetlen helyzeteket, hogy csúszik a festés, mert még a villanyszerelő nem végzett.
Összességében az a legfontosabb, hogy az egész felújítás során, legyél tisztában azzal, hogy mi történik, és vesd össze azzal, aminek történnie kéne. Ne félj segítséget, vagy tanácsot kérni, nem kell mindenhez értened, de mindig a tőled telhető legtöbbet tedd meg: tervezz pontosan, mérj precízen, nézz rá a munkálatokra! Ha ezeket betartod, nincs mitől félned, minden a legnagyobb rendben fog alakulni.