Sok minden történik egy konyhában. Nem számít, mennyire különböző az életvitelünk, sok tevékenységet a konyhában végzünk: sütünk, főzünk, reggelizünk, ebédelünk, vacsorázunk a családdal, barátainkkal. Nemcsak szocializálódunk a konyhában, de egy csésze kávé, vagy pohár bor mellett megosztjuk élményeinket, elmeséljük az aznap történteket, így fontos, hogy a hely egyszerre szép és funkcionális is legyen.
A szakemberek ezért 7 alapvető hibára figyelmeztetnek minket, amit feltétlen be kell tartani, hogy a konyha eleget tegyen funkciójának, de ugyanakkor szép környezetben tölthessük időnket.
1. Háromszög kialakítása
Szakemberek szerint a konyhában a mosogatónak, a tűzhelynek, valamint a hűtőszekrénynek és a konyhapultnak háromszöget kell bezárnia a zavartalan működés érdekében. Ne legyen útban semmi (pl. székek), akadály mentesítsük a helyiséget főzés közben! Függetlenül a konyha méretétől és alakjától, a háromszög munkaterülete ne legyen kevesebb 3 méternél (mert több fő esetén csak hátráltatják egymást) és ne legyen több 7 méternél (mert akkor a sok mászkálás miatt fárasztó lehet a munkafolyamat).
2. Ne pazarold a helyet
Egy konyhában alapvetően sok dolgot tárolunk. De nemcsak a tárgyak, hanem a szekrényajtók, illetve fiókok is sok helyet elfoglalhatnak. Ezért amikor konyhabútort készülünk vásárolni, alaposan nézzük át a választékot, praktikusabb darabok után kutatva (pl. csúsztatós ajtók). Kis méretű konyhában például hosszú felsőszekrényekkel és kisebb polcrésekkel bővíthetjük a helyet.
3. Ne hagyd figyelmen kívül a munkaterületet
Az egyik legtöbbet emlegetett panasz a konyhákkal kapcsolatban, a kicsi konyhapult. Ha nincs elég hely, nem tudunk hová pakolni, ami pedig könnyen káoszhoz vezethet. Mivel a legtöbbet használt konyhai eszközöket - mint például a kávéfőző, kenyérpirító, teafőző, meleg szendvics sütő - is érdemes könnyen elérhető helyen tartani, próbáljunk minél több üres felületet kialakítani, például a konyha L-alakú berendezésével.
4. Gyenge világítás
Alapvetően a konyha is egy szoba, ahol ugyanúgy kell figyelni a megfelelő világításra, mint bármelyik másik helységben. Gondoljunk csak bele, hány olyan ismerősünk van, aki szeret újságot olvasni, és ezt reggeli vagy vacsora közben teszi, tehát itt is szükség van több lámpára is. Fontos, hogy a munkaterület is ki legyen világítva megfelelően, nehogy az éles eszközök használata közben elvágjuk ujjunkat! És persze a gyengébb, hangulat világítás is jól jöhet egy romantikus vacsora közben.
5. Ne mondj le a csempéről
Manapság egy konyha tervezése vagy átalakítása során a csempe egyre inkább kimarad a költségvetésből. Természetesen napjainkban már nem divat kicsempézni az egész konyhát, mégis maradt két hely, amit ajánlatos csempével borítani: a mosogató és a gáztűzhely mögötti részeket. Itt a legnagyobb a veszély ugyanis, hogy kifröcsög valami a fazékból, vagy kiloccsan mosogatás közben. Ha ezt a tippet észben tartod, nem kell évente festened a foltos falat.
6. Szellőztetni muszáj
Fontos szem előtt tartani a szellőztetést, mivel enélkül a legcsodálatosabb konyha szépsége is elhalványul. Ha valaki besétál a konyhába és meg tudja állapítani, hogy a tegnapi vacsora sült krumpli és rántott halfilé volt, észre sem fogja venni az új design-t. Az olcsóbb szagelszívók eljuttatják a rossz, elhasznált levegőt a konyhából, valamint a jó levegő minőségének javítását segítik a konyhai tisztítószerek is.
7. Ne hagyd figyelmen kívül a szelektív hulladékgyűjtést
Egyre elterjedtebb a szelektív hulladékgyűjtés az otthonokban, így Te se feledkezz meg róla. Utólag is ki lehet alakítani és már számos dizájnosmegoldás létezik