Napjainkban már nem újdonság, hogy ha valaki boros pincét alakít ki a ház aljában, melyet különböző ízű és származású borokkal tölt meg. De érdemes pár szabályra odafigyelni, ha igazán kiváló minőségű bort szeretnénk érlelni.
Egy jó minőségű bor esetében a legfontosabb szempont a tárolás. Míg a legtöbb üzletben vásárolt italt általában gyorsan elfogyasztják az emberek, az igazi nedű tökéletességéhez sok-sok idő kell. Az öregedés folyamata javítja az íz hatást, ám ha rosszul tároljuk, könnyen elromolhat.
Íme, a négy legfontosabb tényező, melyekre minden bortartónak érdemes odafigyelnie:
Világítás
Az erős, közvetlen napfényre vagy izzólámpára rosszul reagálnak a borok kémiailag, ezért is tartják őket sötéten színezett (általában sötétkék, sötétzöld) üvegekben. A Champagne Louis Roederer ház például celofánba is becsomagolja az üvegeket, hogy megvédje a prémium minőségű borokat a napfénytől. A hullámkarton dobozok és a boros ládák még jobban hozzájárulnak az italok könnyebb érleléséhez, hiszen még jobban elrejtik a külvilág fényeitől.
Lapozz a további részletekért!
Nedvesség, páratartalom
Bizonyos mértékű nedvességre van szükség ahhoz, hogy a parafa dugó ne száradjon ki, megvédve ezáltal a bort az elromlástól, oxidálódástól. Ugyanakkor a magas páratartalom is káros lehet, hiszen az üveg címkéje bepenészedhet, elmosódhat s így lehetetlenné válik majd az azonosítás.
A neves borszakértők, mint például Jancis Robinson a 75%-os páratartalmat tartják ideálisnak, de még túl kevés kutatást ismerünk ezzel kapcsolatban, hogy optimális tartományt állapítsunk meg.
Tom Stevenson borszakértő szerint a palackokat nem szabad hűtőszekrényben tárolni, mivel a hűtési folyamat magában foglalja a párátlanítást, így szintén könnyen kiszáradhat a parafa dugó, romolhat a bor minősége.
Alexis Lichine szerint az ideális páratartalom elérése érdekében kisebb-nagyobb kavicsokat kell elhelyezni a pince padlóján, amely folyamatos vízzel locsolás mellett segít megőrizni a megfelelő nedvességet a helyiségben.
Hőmérséklet
A jó bor nagyon érzékeny a hőmérséklet-változásra: ha hosszú ideig túl magas hőmérsékletnek van kitéve (25 Celsius fok felett) felforrhat s ezáltal íze is keserűvé, kellemetlenné válhat.
A hőmérséklet-ingadozás is kártékony lehet, nem szabad egy üveg bort többször bevinni a szobába, majd ki a hűvösre. Jancis Robinson szerint az ideális hőmérséklet a tárolásra 10 és 15 Celsius fok között van, ám minél hidegebb helyen van, annál lassabban érlelődik s annál finomabb lesz.
A palack iránya
A legtöbb állványt úgy tervezték meg, hogy a bort az oldalán lehessen tárolni, mivel így a parafa nedves marad és ezáltal nem szárad ki az ital sem. Egyes pincészetek becsomagolva, fejjel lefelé tárolják a palackokat ugyanezen okokból, ám a legideálisabb szög a teljesen vízszintes.
Nos, Nektek is megjött a kedvetek egy kis borkóstoláshoz? :)