A valódi tömör fából készült bútorok igen tartósak, sokáig használhatók. Főleg költözések során sérülnek meg. Ezek a sérülések leginkább kisebb nagyobb karcolások, horzsolások, és nagyon ritkán törések.
A tömör fa bútorok 90%-a úgy van felület kezelve, hogy a fa erezete vagy saját színében vagy pácolva, de látszik. Régi paraszt bútoroknál fordult elő, hogy színre festették, és mindenféle festett motívummal látták el.
Fából készült bútorok felújítása – saját szín
Amennyiben a bútor saját színében van felület kezelve, akkor a javítás viszonylag egyszerű.
A horzsolt felületet finom /120-as szemcse finomságú/ csiszolópapírral finoman csiszoljuk meg és utána színtelen, vizes alapú lakkal /mert ez biztos nem oldja a régit/ javítsuk ki. Biztos
szükség lesz egy második sor lakkozásra is, de ezt csak az előző teljes száradása után, szintén finom csiszolás és alapos portalanítás után végezzük el.
Fából készült bútorok felújítása – színes bútorok
Amikor a bútor nem a saját színében van lelakkozva, akkor a lakkozás előtt pácolták azt. Barkács áruházakban vásárolhatunk vizes alapú pácokat, ezek kis tasakokban kapható, vízben oldódó porok. Természetesen igyekezzünk színben a bútorhoz leginkább hasonlót választani. Otthon meleg vízben feloldjuk a pácot és ezzel kenjük be a horzsolás finoman megcsiszolt felületét. A pácolás száradása után az előzőhöz hasonlóan lakkozzuk le.
Fából készült bútorok felújítása – nagyobb sérülés
Amikor a sérülés mélyebb, akkor finoman csiszoljuk azt meg, és tiszta meleg vízzel próbáljuk a sérült részt többször átkenni, de csak a karcolásban hagyjuk a vizet megállni, körülötte töröljünk mindent szárazra. Kis idő múlva a karcolásban a fa megszívja magát vízzel és megdagad, szinte kitölti azt fával. Ezután elvégezhetjük az előző műveleteket.
Ügyeljünk arra, hogy a műveletek között mindig teljesen száradjon meg a javítandó felület.
Az eltört részeket már ragasztani, pótolni, csiszolni kell. Amennyiben korrekt javítást
Fából készült bútorok felújítása – vasalatok
A tönkre ment vasalatokat pántokat viszont magunk is ki tudjuk cserélni. Ajánlatos a rézárból, pántból a rosszat leszerelni és magunkkal vinni vásárláskor. Amennyire lehet, méretében és formájában ragaszkodjunk az eredetihez, hogy ne kelljen átalakításokba bonyolódni.
Most is jó munkát kívánok azoknak, akik hajlandóságot éreznek, és kicsit belekóstolnak
az asztalos szakmának ebbe az igen aprólékos, de mégis szép részébe. Jól eső érzés ránézni
a megsérült bútorokra, ha ismét régi pompájukban ragyognak.
Tolnai Pál
Ajtó-ablak szakértő
Kérdésed van? Tedd fel szakértőnknek itt: Online tanácsadás
Még több hasznos információ: www.tolnaipalestarsaibt.eu