Azt hiszem, mindenki egyetért velem abban, hogy álmaink otthonát nem lehet elképzelni gyönyörű lakástextilek nélkül. Külön fejezetet érdemelnek a különböző foltvarró technikákkal készített ágytakarók, párnák, faliképek.
A foltvarrás, mint szenvedély
Mind a mai napig ez a legidőigényesebb, legbonyolultabb, legnehezebb varrási eljárás, még akkor is ha ma már korszerű gépek segítik a munkánkat. A foltvarrás nem egyszerűen kreatív hobbitevékenység, nem is megélhetési forrás, hanem szenvedély. Kreatív klubok jönnek létre, ahol találkozhatnak és kicserélhetik tapasztalataikat a technika művelői, szerelmesei. A világ minden táján rendeznek évről évre kiállításokat és vásárokat a legjobb munkákból.
A foltvarrás töténete
A foltvarrás történetének kezdetét a fennmaradt dokumentumokból nem lehet egyértelműen meghatározni. Az egyiptomi régészeti leletek vizsgálata során már találtak patchwork-nek nevezhető textildarabokat.
Az első fennmaradt takarót Amerikában, az Amerikai Történeti Múzeumban őrzik. A foltvarrás kezdete valószínűleg a szövés feltalálásának idejére esik. A ma már népművészetté vált foltvarrást az Angliában felvirágzott textilipar változatos anyagai inspirálhatták, amely anyagokat az ír, angol, holland telepesek vitték magukkal Amerikába. Mivel a XVIII. század elejéig kizárólag import anyagokat használhattak, ezért nagyon megbecsülték a legkisebb darabokat is. Eredetileg a szükség, a szegénység hozta létre, amely során praktikus darabokat készítettek kisebb-nagyobb anyagdarabokból. Az első foltvarró asszonyok minden takarójukat kézi varrással készítették. Kisebb közösségekben a hosszú téli estéken ezzel a kézimunkázással múlatták idejüket.
Egy speciális keretre kifeszített takaró körül üldögéltek és együtt, közösen varrogatták azt. Nem volt ritka a korai amerikai kultúrában, hogy a takaró egyes elemei a nő életének egy-egy mozzanatát, eseményét tükrözte, az esküvői ruha, vagy a gyermek keresztelő ruhájának egy - egy darabját kombinálták bele a készülő alkotásba. A töltőanyag ebben az időben még gyapjú, pamut, szövet, sőt olykor kukorica pelyva volt.
1840-es év végén a textil festési eljárásban történt fejlesztés mérföldkőnek számít az amerikai foltvarrásban.
Megjelent a művészi kifejezés, anélkül, hogy a tárgy elveszítette volna eredeti, gyakorlati funkcióját. Nagy szerepet kapott a színek harmóniája. A hagyományos, klasszikus geometriai minták mellett megjelent az applikációs technika is. Virágmotívumokat, szívet vagy akár esküvőre két egymásba fonódó jegygyűrűt applikáltak textilre.
A foltvarrás napjainkban
Ma már speciális eszközök, sablonok, ollók , kiváló varrógépek segítik a kézimunkázókat. Vannak azonban olyan munkák, amelyeket ma is csak kézzel lehet megvarrni, pl térbeli virágok. A kézzel készített tárgyak nagyobb értékűek. Kézzel lassabban, de általában pontosabban varrunk. A takarók három rétegűek. A töltőanyag ma már korszerű vatelin.
Dallosné Kohári Judit
Kreatív szakértő
Kérdésed van? Tedd fel szakértőnknek itt: Online tanácsadás
Még több kreatív ötlet Facebookon: Judit Kreatív