A korszerű hőszigetelő fa és műanyag nyílászárók fontos tartozéka a hőszigetelt üveg. Az üvegek minőségét a „K„ érték, az üveg hő átbocsájtási tényezője határozza meg.
Hőszigetelő üvegek - szerkezet
A régebbi üvegek szerkezete 4-16-4 volt, vagyis 2 db 4mm vastag síküveg között egy 16mm-es távtartó volt. Ezeknek az üvegeknek a K értéke 2,8, ezt követte az 1,4-es üveg, majd az 1,1-es és az 1,0-ás üveg. Megállapíthatjuk, hogy minél kisebb a K érték annál jobb minőségű az üveg.
Hőszigetelő üvegek - K érték
A K értéket könnyen le tudjuk olvasni, hiszen minden gyártó köteles azt a két üveg közt elhelyezkedő alumínium távtartó lécen feltüntetni. A jelenleg használatos 68 mm vastagságú ablakokban 4-16-4low-e + argon gáz, ez egy K=1,1-es üveg van beszerelve, de ha szigetelést az üveg és a távtartó lécek közé, akkor már K=1,0-ás lesz az üveg.
Hőszigetelő üvegek - passzív házak
Mostanában a drága energia miatt egyre jobb szigetelésű házakat építenek. Ezek közül is a legjobbak a passzív házak. Ide már egy jobban szigetelő nyílászáró fajtát szoktak beépíteni.
Ezek a nyílászárók 68 mm helyett 88 mm vastagak, ezért ezekbe vastagabb üveget lehet beépíteni /4-16-4-16-4 low-e + argon gáz/K=0,7/. A low-e-s üveg egy fokozott hő védő típusú üveg.
Az épület rendeltetéséből adódhat, hogy fokozott biztonságú üvegre van szükség. Ilyenkor a külső üvegrész több rétegből van összeragasztva és közte biztonsági fólia található. Ezek az üvegek a dobásálló, ütésálló, és a golyóálló fajták.
A jól szigetelő ablakoknak az is fontos része, hogy a jól záródó ablakba a jól szigetelő üveg jól is legyen beszerelve. A műanyag ablakoknál gumi ágyba a fa ablakoknál pedig sziloplasztba vannak szerelve az üvegek.
Tolnai Pál
Ajtó-ablak szakértő
Kérdésed van nyílászárókkal kapcsolatos témában? Kérdezd szakértőnket, itt: Online tanácsadás
Még több hasznos információ nyílászárókkal kapcsolatban: www.tolnaipalestarsaibt.eu