Japánban tavasszal egy színpompás ünnep veszi kezdetét: a Hanami, vagyis a cseresznyefa virágázásnak ünnepe. Ebben az időszakban az ország fehérbe és rózsaszínbe öltözik és az utcák megtelnek emberekkel, akik mind a virágba borult fákat csodálják.
Lapozz a további részletekért!
A hanami szó jelentése magában foglalja az ünnep lényegét: a virágnézést. Amikor a cseresznyefák virágozni kezdenek, az emberek a parkokba és az utcákba gyűlnek, hogy ámulhassanak a rózsaszínben tündöklő fák látványán.
A japán cseresznyefák virágzása március végén kezdődik, de ilyenkor még épp hogy csak kinyílnak a hajtások. Az igazi ünnepet az jelenti, amikor a fák teljesen virágba borulnak és ez az időszak csak pár napig tart.
Ez az ünnep a tavasz igazi ünnepe, mert ilyenkor kelnek igazán életre az emberek. Amikor elkezdődik a Hanami, a parkok megtelnek a virágok csodálóival és a lakók kiköltöznek a rózsaszín cseresznyefák árnyékába: piknikeznek, beszélgetnek és persze ami a legfontosabb ezen az ünnepen: a rózsaszínbe öltözött fákat nézegetik.
A japán cseresznye fa dísznövény és a látványa igazán egyedülálló.
...hanem ekkor kezdődik az új tanítási év az iskolában és ebben az időszakban indulnak el a sokak által kedvelt anime- és filmsorozatok új évadjai.
A cseresznyefa, vagyis japán nevén szakura egy nagyon fontos nemzeti jelkép Japánban. Egy japán népi hagyomány szerint azok a hősök, akik a hazájukért áldozták fel magukat, egy-egy cseresznyevirágban születnek újjá.
Mivel a szakura egy jelkép, ezért jelképez is valamit, mégpedig az életet és az elmúlást, vagyis a halandóságot. A szakura igazán látványos virágzása nem valami hosszú időtartamú, viszont annál gyönyörűbb, ezért érthető az a jelentés is, amit magában hordoz.
Nem lehet másodpercre pontosan kiszámolni, hogy mikor borulnak virágba a cseresznyefák, viszont a japánok alaposságával a természet kiszámíthatatlansága se tud ujjat húzni. A cseresznyefa virágzásáról az időjárás jelentésekben is folyamatosan tájékoztatnak, hogy éppen hol kezdi el kibontani szirmait egy-egy szakura. Így az emberek sokkal könnyebben be tudják osztani az idejüket, hogy tudjanak ünnepelni a virágba borult fák alatt.
Ez a különleges cseresznyefa sok művészi alkotásban felfedezhető: a festészetben, az irodalomban, a zenében, sőt, még egy-egy animében is.
Japánban nem meglepő módon nagyon népszerű a cseresznyefa, ezért majdnem minden nyílvános épület kertjében találunk cseresznyefát.
Amikor virázgik a cseresznyefa, nemcsak emberekkel telnek meg a városok és a parkok, hanem színekkel is.
Furcsa paradoxon, hogy Japánban a cseresznye nem egy olcsó mulatság, hisz tele van az ország cseresznyefával. Ennek az az oka, hogy a szakura egy dísznövény és az ehető cseresznyét külföldről hozzák be.
Amikor beköszönt a Hanami ünnepe, mindenki a parkban akar lenni és a legszebb cseresznyefákat figyelni. Viszont nem fér oda mindenki, ezért sokszor előfordul, hogy már hajnalban helyeket foglalnak a parkban, hogy aztán másap egész nap a virágzó szakurák árnyékában szemlélődhessenek és kikapcsolódhassanak.
A cseresznyefa virágzása se tart örökké. Viszont amikor hullani kezdenek a hófehér és rózsaszín levelek, az egy elképsztő látvány.
Ha vége a napnak, még nem biztos, hogy vége van az ünnepnek: a sötétben a japánok papírlámpásokat helyeznek a fákra és a rózsaszínbe borult ligetekbe, hogy éjszaka is gyönyörködhessenek a sok virágzó fában - meg persze hogy jól érezhessék magukat.
Napközben rózsaszín cseresznyefák tarkították a várost, éjszaka viszont a lámpások veszik át ezt a szerepet és különleges hangulattal töltik meg az éjszakát.
A Hanami egy olyan csodálatos ünnep Japánban, amit szerint sokan irigykedve figyelünk innen a Föld másik oldaláról:)