Ha még nincs adventi koszorúd elkészítheted saját magad is. Összeállításunkban találsz az egyszerűbb elkészítési módtól a haladóig, hagyományos és design változatot is. Jó munkát, de előtte tekintsük át az adventi koszorú történetét és jelentését:
Adventkor a XIX–XX. század óta szokás koszorút készíteni. Az adventi koszorú ősét 1840-ben egy német evangélikus lelkész készítette el: egy felfüggesztett szekérkeréken 23 gyertyát helyezett el, melyek közül minden nap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig.
Szöveg: AUDREY'S Design Office, Képek: Pinterest
Négy kis méretű kaspót béleljünk ki mohával és ebbe állítsuk bele a gyertyáinkat. Díszithetjük még mini karácsonyfa gömbökkel. A kaspókra masnit is köthetünk raffiából.
Az idei évben nagyon trendi a különböző élénk színű gömbökből álló koszorú, melyeket egy hungarocell koszorú alapra lehet felerősíteni, ragasztani. A gyertyák helyett színes üveg mécses tartókat helyezhetünk a fém gyertyatalpakra, így garantáltan hosszú ideig használható.
Ma az adventi koszorú általában fenyőágból készített kör alakú koszorú, melyet négy gyertyával díszítenek. A gyertyák színe katolikus körökben egy rózsaszín kivételével lila. Az első koszorúban 19+4 gyertya volt, jelképezve a hétköznapokat is.
Szöveg: AUDREY'S Design Office, Képek: Pinterest
A gyertyákat vasárnaponként gyújtják meg, minden alkalommal egyel többet. A világító gyertyák számának növekedése szimbolizálja a növekvő fényt, amelyet Isten Jézusban a várakozónak ad karácsonykor.
Képhez: a legolcsóbb mód, ha 4 egyforma üres üveget beszámozunk és masnit kötünk az üveg szájára. A gyertyák köré sót szórhatunk a hó jelképeként. Az üvegeket színre is fújhatjuk spray-vel.
Szöveg. AUDREY'S Design Office, képek: Pinterest
Minden gyertya szimbolizál egy fogalmat: hit, remény, szeretet, öröm.
A képen látható dekor elkészítése: Különböző méretű fagolyókat ragasszunk fel egy koszorú alapra. Előnye, hogy ez az alap több éven keresztül használható, következő évben akár színesre festve is.
Szöveg: AUDREY'S Design Office, Képek: Pinterest
A gyertyák egyben a katolikus szimbolika szerint egy-egy személyre (vagy közösségre) is utalnak:
Ádám és Éva – mint akiknek elsőként ígérte meg Isten a megváltást (hit);
zsidó nép – akinek megígérte, hogy közülük származik a Messiás (remény);
Keresztelő Szent János – aki hirdette Jézus eljövetelét, és készítette az utat az emberek szívéhez (szeretet);
Szűz Mária – aki megszülte a Fiút (öröm – rózsaszín gyertya).
Szöveg: AUDREY'S Design Office, Képek: Pinterest
A gyertyák színei nem csak személyt szimbolizálnak:
Advent első vasárnapja - Időpontja évről évre változik, Szent András napjához (november 30.) legközelebb eső vasárnapon ünnepeljük. Színe a lila: a templomi terítő lila, a szertartáson a pap lila miseruhát vagy stólát visel, illetve az adventi koszorún elsőnek meggyulladó gyertya színe is lila.
Advent második vasárnapja - Színe hasonlóképpen a lila. Az advent mellett a nagyböjti időszaknak is lila az ünnepi színe az egyházi liturgiában. Számos helyen a karácsonyt megelőző hetekben a lilát kékkel helyettesítik, hogy a két ünnepet megkülönböztessék egymástól.
Advent harmadik vasárnapja - Gaudete (örvendjetek!) vasárnap kiemelkedik a többi közül, advent második felének kezdetét jelzi. Színe a rózsaszín, amely az örömöt szimbolizálja.
Advent negyedik vasárnapja -Színe a bűnbánatot kifejező lila. Az adventi koszorún mind a négy gyertya egyszerre ég ezen a napon.
Szöveg: AUDREY'S Design Office, Képek: Pinterest