+Érdekesség
A friss áfonya erős antioxidáns, amely segít csökkenteni a vércukorszintet és megelőzni az ínygyulladást. Az ünnepi édességek népszerű összetevője, az áfonya egy sor más előnnyel is rendelkezik.
1. Körülbelül 600 féle kenderfajta létezik. Az áfonya csak savanyú talajon nőhet, ami az Egyesült Államokban nem gyakori. Nagyrészt Nyugat-Magyarországon, a Nyírségben, valamint foltokban Pest, Nógrád és Zala megyében fordul elő, elsősorban erdei fenyő- és bükkösökben. Magyarország környezete ideális az áfonya számára, mivel a téli fagyok nem ártanak a növénynek.
2. Az áfonya egy hegyvidéki faj (Vaccinium vitis-idaea). Ez egy gyakori örökzöld törpecserje, amely erdei fenyőerdőkben található, és cseresznye és fenyőbogyó néven is ismert. Magyarországon a múltban virágzik. Lapát alakú fésűvel szedik a piros bogyós, fanyar, ízletes gyümölcsöt. Magyarországon a Zempléni-hegységben és a Nyugat-Dunántúl egyes részein fordulhat elő. Mivel ritkább, mint az áfonya, ezért fokozottan védett.
3. A nagy termésű, kék színű, mutatósabb és ízletesebb bokros vagy fürtös áfonya (Vaccinium corymbosum) a legjobb termesztésre. Az Egyesült Államok keleti partvidékéről származik, ma már Ausztráliában, Új-Zélandon és Chilében is termesztik.
4. Az áfonya (Vaccinium myrtillus) gyümölcsét már az őskor óta fogyasztják, bár az orvostudományban csak a 16. században ismerték el. A levélben tanninok, kvercetin, katechinek, csersavak, savak, flavonoidok, króm- és mangánvegyületek, míg a gyümölcsben katechinek, gyümölcssavak, invertcukor és antocián-glükozid található. A friss áfonya magas antocianidinkoncentrációval rendelkezik (USDA adatbázis: 430 mg/100 g), ezért jelentős antioxidáns hatással bír: fokozza a kollagénképződést, csökkenti a kapillárisok áteresztőképességét és törékenységét, gátolja a vérlemezkék aggregációját és javítja a mikrokeringést.
5. Az áfonyalevelekből készített főzetet a hagyományos gyógyászatban régóta használják vércukorcsökkentőként, teája pedig kiváló vízhajtó és vizelethajtó, valamint gyulladásos bélbetegségek gyógyítására. Segíti a vese- és hólyagproblémák kezelését is. Gyümölcséből teát készítenek, amelyet gyomor- és bélhurut gyógyítására használnak, de lekvárja, szirupja és bora is népszerű és kiváló.