Ezt elsősorban az aktuális körülmények fogják majd befolyásolni, de a lokáció sajátosságaitól, valamint az ingatlan jól árazottságától is függni fog. Abban az esetben, ha a jelenlegi piaci helyzetet vesszük alapul, akkor egy nagyobb városban lehetséges, hogy nagyobb eséllyel nő az alku esélye – amennyiben már kisebb településekről van szó, akkor licithelyzet is kialakulhat az ingatlanok kapcsán, hiszen sokan szeretnének elvonulni, minél kevesebbet érintkezni másokkal.
Hogyan is néz ki egy sikeres alku?
Egy sikeres alku következő kérdésköre a hogyan. Ha valaki nem megfelelően kezd el alkudozni, akkor könnyedén elbukhatja azt, rosszabb esetben az ingatlan is kicsúszhat a kezei közül. Fontos tudni tehát, hogy mire hivatkozhat egy vevő, és mi az, mait inkább érdemes kerülni.
Akár tagadjuk, akár nem az ingatlan kiválasztása elsősorban érzelmi alapon történik – azért szeretünk meg egy lakást, mert példának okáért parkra néz, erkélye van, csendes, el tudjuk magunkat képzelni benne. Magát egy életérzést keresünk vele kapcsolatban.
Éppen ezért is fontos, hogy olyan oldalról közelítsük meg a tárgyalási folyamatot, hogy mi az, ami a másiknak fontos lehet. Amikor megnézzük a kiszemelt ingatlant fontos, hogy minél többet kérdezzünk – próbáljunk meg minél többet megtudni az eladó élethelyzetéről, motivációjáról és ezeket az információkat használjuk majd fel a tárgyalás során.
Általában ugyanakkor adottak olyan helyzetek, amikre érdemes hivatkozni – ilyen, ha valamilyen jogi dolog nehezíti például a lakást. Lehet szó továbbá osztatlan közös tulajdonról, haszonélvezettel együtt lévő eladásról – ezekben az esetekben szintén érdemes ezeket felhozni az alkudozás során, hiszen ezek egyértelműen értékcsökkentő tényezők.
Hogyan nem érdemes alkudni?
Azt is érdemes ugyanakkor tudni, hogy hogyan nem érdemes aludni – ez ugyanis veszteséges is lehet. Nem szabad soha példának okáért megjegyzéseket tenni az ingatlanra, ha megbántjuk a másik félt, azzal saját helyzetünket nehezítjük meg.