notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.További részletek itt!

A téli muskátli: az alpesi hanga

hirdetes

A téli muskátli: az alpesi hanga

VZS, NA

Most, hogy beköszöntött a hűvösebb időszak már nem díszítik muskátlik otthonunkat. Azonban, ha szeretnénk mégis színesebbé és egyedibbé tenni lakóhelyünket van egy remek ötletünk: a hanga. Más néven havasi erika Marokkóban, az Alpokban és Közép-Euróba területén őshonos és a harangvirágúak rendjébe, ezen belül a hangafélék családjába tartozik. Örömüket lelhetik bennük azok, akik még télen is imádnak kertészkedni és azok is, akik nem szeretnek olyan sokat bíbelődni a kertben, mivel a gondozása nem túl időigényes.

A téli muskátli: az alpesi hanga

Ez a növény kifejezetten kedveli a hideg telet, sőt ebben az évszakban is képes virágba borulni. Remekül mutat a ház összes ablakában. Éppen miután átköltöztettük téli otthonukba a virágágyásokat és a kinti cserepes növényeket, illetve lehullott az összes gyönyörű sárgás és vöröses levél a fákról, tökéletes az alkalom arra, hogy hangákat ültessünk. 

Bizony ám, nem kell tavaszig várnunk a kertészkedéssel és azzal, hogy tarka virágok díszelegjenek az erkélyünkön vagy az ablakunkban. Az alpesi hanga vagy nevezhetjük havasi erikának is, egész télen virágzik és csodálatosan feldobja a hófödte kertünket, illetve balkonládáinkat. A hanga fagytűrő örökzöld, ezért pont a hideg/zord téli időjárás kedvez neki és e mellé még ráadásul rengeteg változatos színű virágot is hoz. A hanga valójában egy törpecserje, nagyjából 30 cm magasra nő meg és 6-8 cm-es ágai vannak. 

Ha minél előbb elültetjük, az első fagyok beálltával akkor már az év utolsó hónapjában is kivirágozhat és egy kis tavaszi varázst vihet az otthon töltött karácsonyi ünnepi napokba. A hanga akár egészen március-áprilisig is virágozhat.

hirdetes

Arra figyeljünk oda, hogy félárnyékos helyre ültessük és amennyiben lehetséges, biztosítsuk neki a párás levőt. Ha az időjárás nagyon száraz, gyakrabban öntözzük meg! Többféle alpesi hanga is létezik melyeknek a levelei és színei is különbözőek. Kint gyönyörűen díszelegnek, de akár benti dekorációt is készíthetünk ágaikból. 

Gondozása és igényei:


hirdetes
Egyik legelterjedtebb tévhit a gondozása kapcsán, hogy kizárólag savas kémhatású talajban fejlődik szépen. Ez nem így van, hiszen semleges, enyhén lúgos kémhatású talajokban is remekül megél. Tápanyagot nem kell túlzásba vinni ennél a növénynél, hiszen eleve gyérebb, tápanyagban szegényebb területekről származik. Kisebb mennyiségben azonban érdemes lehet tavasszal és ősszel marhatrágyával vagy gilisztahumusszal meghinteni a talaját. 

Ültetést követően természetesen rendszeres öntözést igényel a növény, de fontos, hogy ne öntözzük túl a növényünket. Érdemes mindig megvizsgálni a talaj felső 1-2 cm rétegét, hogy száraz-e. Amennyiben igen, csak abban az esetben öntözzünk. Idősebb korukra már szárazságtűrőbbek, de nagyobb aszály esetén szintén ügyfeljünk a megfelelő mennyiségű víz pótlására. 

A fényigényt tekintve napos, maximum félárnyékos helyekre telepítsük, de semmiképp ne teljesen árnyékos területekre. 

Virágzását követően távolítsuk el az elvirágzott részeit a növénynek. Amennyiben nyáron kuszának, kevésbé kompaktnak látjuk az Alpesi Hangát, egy újabb metszést végezhetünk rajta. 

Forrás

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Lakberendezési szakszótár

Virágcserép

A hagyományos fazekasság legfontosabb alapanyaga az agyag, melyet kiégetve a... Tovább

Mézeskalács

A mézeskalács olyan sütemény, mely változatos alakjával és díszítésével... Tovább

Tovább a lexikonra
Háztartás Kert Növények