4.Előny: Több társasági élet
Minél jobban kapcsolódik a konyha a ház többi részéhez, annál kevésbé érzi magát magányosnak az, aki sok időt tölt a konyhában. Láthatja, mit csinálnak a gyerekek, ha a tér egyben van, és bekapcsolódhat a beszélgetésbe, ha vendégek érkeznek. Nagyra értékelem, amikor például én főzöm a vacsorát, a gyerekek pedig az étkezőasztalnál csinálják a házi feladatot; mindenki elfoglalt, mégis tudunk kommunikálni.
Na jó, akkor most azért megmutatjuk a másik oldalt is! A hátrányokat!
Első hátrány: kevesebb falfelület kevesebb rakodóhelyet jelent.
Amit az alapterületben nyer, azt elveszíti a falfelületben, és a kevesebb falfelület kevesebb tárolóhelynek felel meg. Minél kevesebb falfelületed van, annál kevesebb könyvespolcot, komódot és szekrényt helyezhetsz el melléjük, és annál kevesebb hely marad a fényképeknek vagy a tévének. Ezt érdemes figyelembe venni a bútorok elrendezésénél, mert ha a 3000 kötetes könyvtárad 24 méternyi falfelületet foglal el, akkor az új házadban nehezen fogsz tudni mindent 4 méteren elhelyezni.
Második hátrány: Sokkal több dolog van az útban
Ez is egy meglehetősen egyszerű és gyakran ismételt érv: minél nyitottabb a helyiség, annál nyilvánvalóbb lesz a konyhád állapota. Egy nagy családi ebéd során pedig a konyhában gyakran rendetlenség uralkodik. Két dolgot tehetsz, ha gyakran kell hivatalos étkezéseket rendezned nem túl közeli, de fontos ismerősöknek, vagy ha megalázónak érzed, amikor a barátok és a családtagok észreveszik a tisztátalan edényeket és keverőtálakat az utad mentén.
Az egyik lehetőség, hogy a konyhaajtót nyitva tartjuk. Az alternatíva az, hogy megnézzük, ki tudunk-e találni valamilyen módot arra, hogy elrejtsünk valamennyit. Az én esetemben a kamra elrejti a mosogatót az étkezőből, valamint a konyha belső sarkát, ahová a csillárokat akasztom, ha feltétlenül szükség van rájuk. De lehet egy rövidebb, nem túl magas falrész is, vagy ha sok helyed van, egy kicsit megemelt oldalú konyhasziget, vagy bármi más, ami nem akadályozza a területet, de eltakarja a mosogatót és a pult egy részét.
3. hátrány: fokozott szagok
Minél kevésbé tudja szabályozni a főzés illatát, annál nyitottabb a konyhája. Persze, vannak fantasztikus páraelszívók, amelyek sokat segítenek, és a legtöbb helyen kinyithatod az ablakokat, de attól még az ételek illata még mindig ott van a lakásban, ha fokhagyma van a tűzhelyen és hagyma a sütőben. Engem ez legtöbbször nem zavar, de ha érzékeny vagy az ételszagokra, gondold át még egyszer. Főleg, ha a ruháidat is a konyha közelében tárolod, mert az, hogy mindenednek konyhaszaga van, nem ideális.