Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeA legtöbben hagyományos mosószerekkel biztosítják ruháik tisztaságát és frissességét, azonban nincsenek tisztában azzal, hogy ezek milyen veszélyt jelentenek az emberekre nézve. A probléma forrását azok a mérgező vegyi anyagok jelentik, amikkel ezek a készítmények tele vannak, a mellékhatások pedig a bőrirritációtól kezdve a rákkeltő hatásig terjednek.
A University of Washington kutatói 2011-ben kimutatták, hogy a centrifugák elvezető csövei akár 25 féle illékony organikus vegyületet fújhatnak ki magukból, amelyek közül hetet veszélyes légszennyező anyagként tartanak számon. Ezek az anyagok pedig a ruhákon keresztül a bőrünkre is eljutnak, nem is beszélve a mosáskor belélegzett, gőz formájában felszabaduló vegyületekről.
Hogy csak néhányat említsünk ezek közül:
- nátrium-lauril-szulfát (SLS),
- nátrium-laurét-szulfát (SLES),
- 1,4-dioxán,
- nonil-fenol-etoxilát,
- foszfátok
Ezek a vegyületek nem csak ránk nézve, hanem környezetünkre is komoly veszélyt jelentenek, különösen ha a talajba jutnak. Mi tehát a teendő, ha szeretnéd megvédeni saját és környezeted egészségét?
Cseréld mosószeredet mosódiókra!
Egyet se félj, ugyanis van megoldás! A mosódiók (vagy szappandiók) a mérgező mosószerek természetes alternatívái, de ezen kívül számos más dologra is felhasználhatók. Ez a bogyószerű gyümölcs a mosódiófa (vagy szappanfa) termése, amely Indiában és a Himaláján őshonos. A bogyók egy szaponin nevű szappanfélét termel, ami egy természetes felületaktív anyag. A termés héja magába szívja a vizet és kiereszti az elraktározott szaponinokat, amelyek a mosóvízben keringve feloldják a koszt, az olajokat és egyéb lerakódásokat, amelyek a ruhákat csúfítják. Nem károsítják a vízrendszereket, és kíméletesek az érzékeny bőrrel, ezért akár babaruhák mosására is alkalmasak. Mindezek mellett antimikrobiális hatásúak.
A mosódiók tányérok tisztítására, samponként vagy felületi tisztítóként is alkalmazhatók. 100%-ig természetesek, ráadásul teljes mértékben képesek lebomlani a természetben és nem tartalmaznak semmilyen rovarirtó anyagot sem (a rovarok kerülik a szaponinokat, ezért a mosódiófákon nem permetezik ilyen szerekkel). A következő oldalon folytatom!
Ruhamosás mosódiókkal
Ha mosószerként szeretnéd használni a mosódiókat, akkor fogj 5-6 darabot és helyezd őket egy muszlin zsákba (ilyeneket kifejezetten mosódiókkal való használatra is gyártanak). Bármilyen hőmérsékleten moshatsz velük, de érdemes megjegyezni, hogy a magasabb hőfokokon a szaponinok könnyebben kiválnak a diókból.
A mosást követően vedd ki a zsákot a ruhák közül és hagyd megszáradni. A diókat többször is felhasználhatod így, amíg a héjuk szürkévé és puhává nem válik. Könnyedén letesztelheted, hogy maradt-e még bennük szappan – ehhez csak nedvesítsd és nyomkodd meg őket. Ha fehér, habzó anyag válik ki belőlük, akkor még moshatsz velük. A friss (még nem használt) diókat érdemes a legmakacsabb foltok eltávolítására használni.
Mosogatószer mosódiókból
Ahogy a mosószerek és sok más tisztítószer, úgy a mosogatószerek is bizonyítottan tartalmaznak veszélyes vegyületeket. A megoldás? Ez nem is kérdéses. Ha mosódiókat szeretnél alkalmazni a hagyományos mosogatószerek helyett, akkor nincs más dolgod, mint 10 percig forró vízben áztatni őket, ami egy híg folyadékot eredményez majd.
Általános esetben 12 diót érdemes kifőzni 2 bögre vízben. Néhány csepp citrom esszencia olajjal kellemes illatot kölcsönözhetsz a mosogatóvíznek, de a tisztító hatáshoz erre nincs szükség, csupán személyes ízlés kérdése. Ugyan ezzel a diós folyadékkal a pultokat és más felületeket is letörölgetheted.
Mosódiók samponként
Egy 2013-as tanulmány során az amerikai Center For Envrionmental Health (Környezeti Egészségügyi Központ) 98 forgalomban lévő samponban, szappanban és egyéb személyes higiéniai termékben talált rákkeltő vegyületeket. Az egyik leggyakoribb ezek közül a Kokamid DEA volt, ami egy habzást elősegítő, vegyileg módosított kókuszolaj, és amit 2012-ben az ismert rákkeltő anyagok közé is bejegyeztek.
Érdemes tehát egy esélyt adni a természetes alternatívának. A mosódiós samponhoz a következőkre lesz szükséged:
- 5 db mosódió,
- egy kis muszlin zsák,
- 5 csepp levendula esszencia olaj
Forralj fel két bögrényi vizet, majd vedd lassabbra a tüzet és hagyd így nagyjából 20 percig. Öntsd hozzá még egy bögrényi vizet, majd 5 csepp levendula esszencia olajat. Folytasd ezen a hőfokon a főzést további 10 percig, majd vedd le a keveréket a tűzről. Kezdd el összenyomni a zsákot, míg a habos folyadék el nem kezd kifolyni belőle. Öblítsd le hideg vízzel, majd nyomj ki belőle még többet a vízbe. Használatkor masszírozz egy keveset a hajadba és hagyd hatni 5 percig. Végül öblítsd ki alaposan. A sampont egy befőttesüvegben, hűtőben érdemes javasolt tárolni. Ezt a készítményt általános tusfürdőként és arctisztítóként is alkalmazhatod.
Tisztítószer készítése mosódiókból általános otthoni célokra
Talán mondanunk sem kell, de a legtöbb háztartási tisztítószerben hemzsegnek a káros vegyi anyagok. Ezeket gyakran kötötték már asztmához, rákhoz, nemzési rendellenességekhez, hormonzavarokhoz és egyéb problémákhoz is. A gyártók szerint ilyen kis mennyiségben nincs mitől tartanunk, de ha belegondolunk, hogy hetente akár több alkalommal is előkerülhetnek, honnan tudjuk, hogy milyen gyakran biztonságos használni őket?
Szerencsére a mosódiók ezeket a készítményeket is leválthatják egyetlen mindenre használható házi tisztítószer formájában. Végy 15 mosódiót és 4 bögre szűrt vagy desztillált vizet. Öntsd össze ezeket egy fazékban vagy lábasban, majd forrald fel a vizet. Takard le és hagyd lassú tűzön melegedni 1-2 órán keresztül. Ez után várd meg, míg teljesen kihűl, majd szűrd le egy külön tárolóba. Az így kapott folyadék egy mosódió koncentrátum, amelyet bármelyik házi készítésű, vegyi anyagoktól mentes tisztítószeredhez felhasználhatsz. Keverj össze egy bögre ilyen koncentrátumot két evőkanál desztillált vízzel és két evőkanál fehér ecettel egy BPA-tól (Biszfenol A) mentes pumpás flakonban, és már kezdhetsz is takarítani!
Mosódiók rovarok ellen
Bizonyára te is azok közé tartozol, aki nem szereti magára fújni a DEET-et tartalmazó szúnyogriasztókat és egyéb rovarriasztó szereket. Tudod miért van olyan szaga ennek a vegyi anyagnak, mintha a második világháborúban fejlesztették volna ki, vagy mintha az Egyesült Államok hadseregének egyik vegyi fegyvere lenne? Mert az is.
Több tanulmány is rávilágított már, hogy mindenféle negatív egészségügyi hatása van, köztük pörsenés, bőrirritáció, zsibbadó vagy égő ajkak, émelygés, fejfájás, szédelgés és koncentrációs zavarok. 1961 és 2002 között összesen 8 halálesetet írtak a DEET számlájára (ebből három szándékos fogyasztásból származott, ötöt pedig a bőrrel való érintkezés okozott). Ha mindez nem lenne elegendő, a háziállatokra is veszélyt jelenthet, hiszen könnyedén lenyalogathatják az ember lábáról. Mindezek mellett az ilyen készítmények egyre kevésbé hatékonyak, mert a rovarok kezdenek alkalmazkodni hozzájuk.
Mint azt már korábban említettük, a mosódiók szaponint tartalmaznak, ami nem csak természetes tisztítóanyag, de hatékony rovarriasztó is, így segít távol tartani a szúnyogokat és egyéb bosszantó kártevőket. A riasztót a mosogatószerhez hasonlóan kell elkészítened: 12 dióra lesz szükséged, amit 2 bögre vízben kell felforralnod, majd (citrom helyett) levendula vagy teafa esszencia olajat kell hozzáadnod.