Sok múlik a gazdasági helyzeten: ma szinte lehetetlen megjósolni, hogy a fiataloknak, akik épp most költöztek albérletbe, lesz-e valaha saját lakásuk vagy életük végéig albérletben laknak majd. Az idősebb korosztálynak ezt lehet, kicsit nehezebb elképzelni, de sajnos ma már nem engedhet meg bárki magának egy lakást.
Persze azért az albérlet sem olyan rossz, a hátrányok mellett rengeteg előnyei is van. Nézzük sorban:
Az albérlet előnyei és hátrányai - Kaució és bérleti díj
Ha valaki albérletbe költözik, legalább egy, de lehet kéthavi kauciót kell fizetnie (a kaució ára általában megegyezik a lakbérével). Plusz, az első havi lakbért. Természetesen csak a kezdeti időszak megterhelő, hiszen utána már csak egy havi lakbért és fogyasztásnak megfelelő rezsit kell fizetni. A kauciót elköltözéskor szokták visszaadni, ha a lakók nem okoztak semmilyen kárt a lakásban. Vagy az utolsó hónapban már nem fizetnek lakbért, így viszont kevesebb kauciót is kapnak vissza.
Az albérlet előnyei és hátrányai - Ideiglenes megoldás
Az albérlet sokszor lehet csak egy ideiglenes megoldás. Manapság egyre gyakoribb, hogy a fiatalok kollégium helyett albérletet választanak. Itt szinte biztos, hogy nem fognak együtt lakni, csak míg tart az iskola.
De abban az esetben, ha például egy pár költözik össze, akkor is érdemes mérlegelni: mivel nem saját lakás, így nem érdemes túl sok pénzt belefektetni. Egy festés természetesen belefér és a szép berendezés, ami mozgatható, viszont egy konyhabútorba befektetni semmiképp sem érdemes, hiszen azt nem lehet elvinni költözéskor. Egy közös jövőt viszont már el lehet itt kezdeni, hiszen minden, a lakásba vásárolt bútor, szőnyeg, függöny és egyéb berendezési elem megmarad.
Az albérlet előnyei és hátrányai - Felelősségteljes bérbeadó
Az albérlet egyik nagy előnye, hogy számos dolgot meg lehet beszélni a bérbeadóval: például, ha eltörik valami, ő megjavíttatja, ha elromlik a konnektor, kicserélteti és stb. Ha rugalmas a bérbeadó, még egy festést is meg lehet vele beszélni, hiszen végső soron az ő lakása és ő felelőssége, hogyan is néz ki. Az újítások, karbantartások csak növelik az értékét, tehát ha rendben tartja, lehet, hogy a következő bérlőnek kicsit drágábban is ki tudja adni.
Persze ez nem jellemző minden bérbeadóra, sokan nem foglalkoznak a lakással, csak a lakbért és rezsit „követelik”, a lakás állapota pedig már másodlagos szempont. Ilyenkor érdemes költözni.
Az albérlet előnyei és hátrányai - Bizalom
A rossz bérbeadók mellett léteznek rossz bérlők is: akik nem fizetnek időben, vagy nem is fizetnek, ne talán el vannak maradva. Ilyen esetben mit tud tenni a bérbeadó? Kirakja a bérlőt az utcára? Az elég drasztikus megoldás lenne…
Mindkét fél részéről szükséges a bizalom és a kölcsönös tisztelet – csak így működik a lakásbérlés.
Az albérlet előnyei és hátrányai - Korlátozások
Sajnos egy albérlet nem saját lakás, így vannak bizonyos korlátozások, amelyeket be kell tartani. Egy „jó fej” bérbeadó esetén nincs túl sok gond, de vannak szigorúbb személyek is, akik megtiltják, hogy bárki is ott aludjon a bérlőkön kívül vagy, hogy szöget üssenek a falba. Lehet hallani extrém esetekről is, de a helyzet azért nem ilyen borzasztó: bár vannak korlátozások, mindig lehet kompromisszumot kötni!
Láthattátok tehát, hogy mik egy albérlet előnyei és hátrányai – de mindenkinek magának kell eldönteni, hogy el tud-e fogadni bizonyos feltételeket és kompromisszumot tud-e kötni. Egy albérlet felkészít az életre, megtanít számlákat olvasni és felelősségteljesen viselkedni a „tulajdonod” iránt.