Persze, egy egyszerű élelmiszerbolt lista készítése nem éppen nagy tudomány; csak feljegyzünk néhány elemet, amelyekre szüksége van a kamrában, és elvisszük a listát magunkkal az üzletbe. De ha nagy vacsorát szervezel, nagy bevásárlást vagy egyszerűen csak rövid időn belül akarod kihoznia vásárlásból a maximumot, akkor egy jól szervezett lista óriási változást hozhat. Időt, pénzt takaríthatsz meg, és ami a legfontosabb, kivédheted a stresszt is. Vásárlási szakértők segítenek kialakítani ezt az új rendszert!
Használd a múlt heti nyugtát
Az önjelölt szupermarket-guru, Phil Lempert azt javasolja, hogy az e heti élelmiszerlistát kezdjük a múlt heti élelmiszerbolt nyugtával. Ezzel a kezedben nézd át a kamrádat, a hűtődet és a fagyasztódat, és húzd át azokat a tárgyakat, amelyekre nincs szükséged. Ügyelj arra, hogy a hátsó mélyedéseket is nézd meg, mert szekrényeinkben általában sok a holttér.
Ennek ellenére Lempert megérti, hogy mindannyiunknak szüksége van néhány impulzusvásárlásra itt-ott, ezért azt javasolja, hogy rajzoljunk három vízszintes vonalat a régi nyugta aljára. Ezek három impulzus tárgyra vonatkoznak, amelyeket megengedhetünk magunknak. De korlátozd őket háromra, mert az impulzusvásárlások gyorsan összeadódnak (akár 40%-a a szokásos élelmiszerszámlának!).
Rendezd a listát a bolti sorok szerint
Jenny Butler egy családtörténeteket író kisvállalkozás tulajdonosa, és szupertakarékos a bevásárlást illetően. „Stratégiailag tervezd meg az élelmiszerboltba vezető utat” – tanácsolja. Ez alatt Butler azt jelenti, hogy cselekvési tervet képzelj el, ha egyszer eljutsz a boltba. „Rendszerezd bevásárlólistádat a sorok szerint, hogy ne járj állandóan oda-vissza az üzletben, hogy megtaláld a kívánt termékeket.” Ez csökkenti annak esélyét, hogy egy élelmiszerbolt rávegyen téged arra, hogy többet vásárolj, mint amire szükséged van, és ez segít elkerülni az impulzusos vásárlásokat.
Szervezd a vásárlást a költségvetésed szerint
A természetes életmódról szóló blogger, Maat van Uitert egyetért Butler sorközpontú szervezési módszerével, de hozzátesz még egy dolgot: tervezd meg a sorokat a költségvetésednek megfelelően. „Tervezd meg úgy, hogy először a legolcsóbb termékeket rakod be a kosaradba: a legsokoldalúbb termékeket (például konzerv paradicsomot), és azokat, amelyeket ömlesztve vásárolhatsz meg. Ha a lista befejezése előtt eléred a költségkeretedet, biztos lehetsz benne, hogy a kosarad tele lesz olyan cikkekkel, amelyeket egynél több étkezéshez felhasználhatsz.”
Készíts fényképeket a készletedről
Ismered ezt az érzést: elkészítetted a bevásárlólistádat, és kétszer ellenőrizted. De ha már a boltban állsz, és számtalan termék előtt állsz, kételkedni kezdesz magadban. Tényleg bazsalikomot láttál a fűszertartódban? Vagy az oregánó volt? Ha te is ilyen vagy, akkor a PromotionCode alapítója, Mike Catania átérzi a problémádat, és a következő megoldást kínálja: készíts fényképeket a szekrények és hűtő belsejéről. Ha ez túlzásnak tűnik, kérdezd meg magadtól, hogy inkább megvennéd-e a harmadik üveg szárított bazsalikomlevelet vagy maradsz a fotózásnál, hogy biztosra menjél.