Budapest tele van érdekességekkel, mégis elenyésző az ismeretünk arról, hogy a rengeteg történelmi helyszín milyen múlttal rendelkezik. Tartunk egy rövid utazást a múltban, ahol szó lesz gyógyfürdőinkről és arról, hogy miképp kapta fővárosunk a Budapest nevet.
Mi rejlik a Hősök tere alatt?
Gondoltad volna, hogy a Hősök tere alatt van egy kút? 1877-ben Zsigmond Vilmos bányamérnök talált itt hévizet. A74 fokos gyógyvizet több mint 800 méter mélyről hozták a felszínre. Ybl Miklós tervei alapján 1884-ben egy gyönyörű épület épült a kút fölé, de a milleneumi építkezések során sajnos elbontották. Ma már csak egy egyszerű réztábla mutatja a téren a kút egykori helyét.Kíváncsiak vagy az elbontott Gloriette kút épületére? Látogass el a XII. kerületi Széchenyi-hegyre, ahová áttelepítették és ahol kilátóként ma is látogatható.
Mi legyen a neve?
Széchenyi városfejlesztési programjának fontos része volt Buda,Pest és Óbuda egyesítése egy név alatt. Egykori honatyáink sokat vitatkoztak a főváros elnevezéséről, a legnagyobb magyarnak ugyanis nem tetszett a Pest szó, ugyanis a német dögmirigy és kártevő szavakra emlékeztette. A nyelvújítás idején több változat is elhangzott, például: Dunagyöngye, Bájkert, Etelvár, Hunvár és Honderű – de végül a mai Budapest nyert.
A világon az elsők voltunk ebben!
Tudtad, hogy a Városliget történelme hosszú évszázadokra nyúlik vissza? Ez a terület erdetileg egy mocsaras terület volt, amelyet Mária Terézia utasítására parkosítottak. A XVIII. század végén készült el az első sétány, amelyek abban a korban meglepő módon bárki előtt nyitva volt. Ekkor jött létre a világon az első közpark, amit Városligetként ismerünk. Mai formáját a milleniumi ünnepségsorozat részeként nyerte el, ekkor jött létre a Vajdahunyad vára, a Műcsarnok és az Állatkert is. A Városliget régen és most is romantikus hangulatú atmoszférája minden oda látogatót gyönyörködtet.