Nem csak különböző dekorációs elemekkel, de akár az otthonunk burkolásával is kiegészíthetjük, feldobhatjuk a lakás megjelenését! Íme minden a cementlapokról, amelyet tudni érdemes.
Reneszánszukat élik a cementlapok. Ki gondolná, hogy a ma oly népszerű darabok gyártása ugyanúgy a korabeli, kézműves technika alapján zajlik? Eredetileg Franciaországból származik az 1800-as évek második feléből. (Persze erről az olaszok, vagy a spanyolok másképp vélekednek…:) )
A hozzávalók:
Portland cement, homok, márványpor és vas-oxid alapú festékanyag. Minden mintázathoz egyedileg készülnek a sablonok, melybe belekerül maga a minta. A végtermék háromrétegű lapokból áll, melyeket hidraulikus préssel tömörítik össze. Az ilyenkor még nagyon érzékeny lapok ezután merítő fürdőt vesznek, majd a szárítási folyamat következik. A kész cementlapok, hogy elérjék megfelelő szilárdságukat és tartósságukat, további 4 hétig pihennek számukra megfelelően temperált környezetben.
A további érdekes információkért, tudnivalókért lapozz a következő oldalra!
Mire ügyeljünk a lerakáskor?
A cementlapokat nem nehéz lerakni, ugyanakkor nagyfokú precizitás szükséges hozzá. Fontos, hogy a burkolandó betonfelület tökéletesen kiegyenlített és száraz legyen. Már a tervezéskor számolni kell vele, hogy a cementlap vastagabb, mint a hagyományos csempék vastagsága.
A lerakáskor használhatunk 1-2 mm vastag fugát, de fuga nélkül is lerakhatóak. Érdemes figyelni a ragasztóanyag vastagságára is! Mindig tisztán dolgozzunk, bármilyen szennyeződést azonnal le kell törölni. Rögzítését kézzel, vagy esetleg puha gumikalapáccsal segítsük, a burkolatot sértő eszközöktől óvakodjunk.
Miután megvagyunk a lerakással, hagyjuk lélegezni a lapokat, míg a felesleges víz teljesen ki nem szárad belőlük. A közben megjelenő foltoktól ne ijedjünk meg, ez természetes folyamat és pár nap alatt el fognak tűnni a lapokról.
Hogyan kezeljük a cementlapokkal burkolt felületet?
Amellett, hogy a kezelendő felületen mindig végezzünk egy félreeső helyen a használandó termékkel próbakezelést, ügyeljünk arra, hogy savas, maró termékeket ne használjunk! A kezelés előtt vízzel és semleges szappannal töröljük át a felületet, majd használjuk a speciális kezelőterméket leírásának megfelelően.
Használatbavétel előtt viszont nem szabad kihagyni a lapok impregnálását, mely segítségével megvédjük a felületet a víztől és a foltoktól. Ez az eljárás nem igényel szakembert, otthon is elvégezhető. Évente érdemes natúr DFN viasszal áttörölni, frissítve ezzel a felületi védelmet.
Hogyan válasszunk cementlapot?
A cementlapokat színük, méretük, motívumaik alapján tudjuk kiválasztani. Egyszínű és bordűr lapok kombinálásával egyedi megoldásokat érhetünk el. Ma már ugyanúgy megtalálhatóak a modern lakások, mint a klasszikus polgári otthonok hidegburkolataként. Használható padlófűtésnél, ideális lehet konyhapultokhoz, fürdőszobai falburkolathoz is. Készülhet belőlük zuhanytálca, erkély-, teraszburkolat, tehetjük falra, padlóra… a felhasználási lehetőség számtalan.
Találhatunk 20x20-as cementlapokat, de 20x23-as hatszögletű (hexa) cementlapokat is. Vásárolhatunk új-, vagy régi gyártású, de felújított lapokat is egyaránt.
A cementlap éppen annyira patinás, amennyire modern. A stílusok sem vesznek össze rajta, hiszen épp úgy alapja kézműves múltja miatt a vintage-nak, mint ahogyan jelen tud lenni az urbanista loft-lakásokban is. Nem hivalkodó, jellemző földszíneivel rajzolt motívumai bátran kombinálhatóak, így aztán számtalan lehetőség rejlik bennük. Ajánlom hát bátran mindenkinek, aki kedveli az egyediséget - kortól, nemtől, stílustól függetlenül – és akinek rabul ejti érzékeit a varázslatos cementlapok világa!
Szabó Rita – enteriőrtervező, home stager
Mobil: +36207736333
E-mail: rita@szaborita.hu
Facebook: facebook.com/Lakberendezod