Április 16-tól 25-ig óránként 10-20 hullócsillagot figyelhetünk majd meg! Ez a jelenség neve Lyridák meteorraj, amely talán a legrégebb ideje megfigyelt csillagászati érdekességek egyike.
2016. április 16-tól 25-ig egy csodálatos égi jelenség szemtanúi lehetünk. Óránként 10-20 hullócsillagot is láthatunk a szakemberek szerint majd a tetőzéskor, ami április 22-re várható.
A jelenség neve Lyridák meteorraj, amely talán a legrégebb ideje megfigyelt csillagászati érdekességek egyike. 2700 évvel ezelőtt született az első feljegyzés róla, egész pontosan az ősi Kínában, jelenlegi időszámításunk szerint 687-ben, amikor is azt jelentették: a csillagok hullanak, mint az eső.
A hullócsillagok forrása az úgynevezett Thatcher-üstökös, mely körülbelül 415 évenként kerüli meg a napot. Az üstökös utoljára 1861-ben járta meg a Naprendszer belső régióit, legközelebb 2276-ban várható – költői kérdés azt kérdezni, vajon megérjük-e?
Lapozz egyet és nézd meg a képeket a Lyridákról!
Mivel az üstökös egy törmelékfelhőt hagyott maga után, a Föld évente egyszer megkerüli azt, miközben az üstökös majd’ fél évezredekig futkos a Nap körül. A Föld forgása miatt ezért tapasztalhatjuk meg ilyenkor a masszív csillaghullást idén áprilisban is.
Picit beleköp a levesbe a Hold, mert épp teliholdasat játszik majd azokban a napokban. A hullócsillagokat pedig inkább csillagmentes és erős holdfénytől mentes időszakokban lehet legjobban látni, de azért talán lesz egy kis szerencsénk.