A világítás az otthonok egyik legalapvetőbb eleme, ami nem csupán a szobák funkcióját határozza meg, hanem azok hangulatát is. Ha szeretnéd a legtöbbet kihozni otthonod lámpáiból, akkor az alábbi tippek neked szólnak!
Ismerkedj meg a világítás alapjaival
A világítás működésének ismerete nem csak műszaki, hanem lakberendezési szempontból is fontos. Az otthoni világításnak három fő típusa van, és általában egy-egy helységet nem ajánlott csak egyfajta fénnyel megvilágítani:
• Környezeti: Egy szoba általános, átfogó „bevilágítása”.
• Funkcionális: Kisebb teret bevilágító, gyakran koncentráltabb irányú fények, amelyek egy-egy adott feladat elvégzésében segítenek.
• Kiegészítő: Ezek a fények egy-egy adott szobarészt vagy tárgyat világítanak meg a helységben.
A különböző típusú fények válogatott használatával sokkal hangulatosabb világítást kölcsönözhetsz szobádnak, illetve kiemelheted annak legfontosabb elemeit is. Jó példa erre egy, a falon lógó kép, vagy egy belülről megvilágított üvegvitrin, valamilyen értékes kollekcióval.
A legfontosabb szerepe a környezeti fényeknek van, hiszen ezek világítják be a helységek nagy részét. Ezek általában a csillárok és más központi fényforrások.
Kísérletez olcsón
Előfordulhat, hogy megálmodtad egy helység ideális megvilágítását, de még nem vagy biztos benne, hogy hajlandó lennél befektetni az új lámpákba. Szerencsére olcsóbb fényekkel is készíthetsz egy „előnézetet” a kívánt hatásból, hogy megnézd, egyáltalán tetszene-e a végeredmény a valóságban.
Gyakori példa a konyhai polcok alá helyezett LED fénysor, ami a munkalapokat hivatott megvilágítani (ez funkcionális világításnak minősül). Egy párezer forintos LED égősorral bátran kísérletezhetsz, mielőtt befektetnél egy tartósabb, megbízhatóbb opcióra, amit hosszútávon is használhatsz majd. Az olcsó égősort aztán máshol is felhasználhatod ilyen tesztekre.
Próbálj ki új lámpaburákat
Az egyik legegyszerűbb, legolcsóbb, mégis látványos trükk a lámpaburák lecserélése. Ezek az eszközök nagyban hozzájárulnak a világítás hangulatához, és ez a hatás lehet pozitív és negatív is.
Fontos ügyelni a lámpabura magasságára. Gyakori hiba például olyan burát vásárolni, ami nem elég magas az adott lámpára, így nem fedi azt megfelelően. Szintén ajánlott kísérletezni a különböző színekkel és a lámpák elhelyezésével is a szobában.
Ha elégedett vagy a burákkal, és nem szeretnéd lecserélni őket, akkor talán jobb ötlet a lámpát kicserélni alattuk, és megnézni, hogy jobban tetszik-e így a szoba hangulata.
Tedd egyedivé otthonod világítását
A csináld magad világítás egyik legegyszerűbb módja egyedi dekorációt készíteni lámpád talpaira. Ilyen téren több opciód is van – például kereshetsz egy régi lámpatalpat a bolhapiacon, és feldobhatod egy modernebb színnel, vagy lefújhatod réz sprayvel, és így tovább. Ha teheted, kerüld el az elektromos munkálatokat (hacsak nem értesz ezekhez a dolgokhoz).
A fő cél az, hogy még a funkcionális célú lámpák is illeszkedjenek otthonod dekorációjába. A lehetősége listája végtelen – a különböző festékes módszerek mellett kísérletezhet számos mintával is. A lényeg, hogy olyasmit alkoss, ami igazán tetszik, és amit nem kell elrejtened sehol, amikor épp nincs szükséged rá.