notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.További részletek itt!

Mindent a díszkáposztáról!

hirdetes

A tél nagy túlélője: a díszkáposzta és annak gondozása

NA

A díszkáposzta, vagy másnéven káposztavirág egy strapabíró és esztétikus őszi-téli növény, ami még a fagyokat is képes túlélni, ha egy kicsit betakargatjuk, tavasszal pedig újult erővel indul a fejlődésnek. Gondozása és szaporítása pedig rendkívül egyszerű.

A díszkáposzta

Ősszel érdemes elültetni

Mikor vége a nyárnak, és az idő kezd egyre ősziesebbé, hűvösebbé válni, akkor kell kiültetni a díszkáposztánkat. Kétéves növénynek szoktuk nevezni, hisz az első évében csak leveleket hoz, de a következőben már virágot és magokat is.
Egynyáriként emlegetik, de ez valójában nem igaz, hisz, ha télen be van takargatva, könnyen átvészeli a hideget, tavasszal pedig új erőre kap. Ez a 30-40 cm magas növény nyáron még csak zöldes színeit mutatja meg, viszont az őszi-téli időszakban a levelei elszíneződnek, hiszen kevesebb ideig van világos, ezzel együtt a klorofillt is a leveleiből. Akkor lesz a legszebb, amikor 8 fok alá csökken a hőmérséklet.

Nem létezett önálló fajként 

A díszkáposzta nem létezett önálló fajként, egy nemesítés következtében jött léte. Különlegesség, hogy a díszkáposzta is ehető és csodás téli vitaminforrás, tele van A-, B1-, B2-, C-vitaminnal és ásványi anyagokkal, például vassal és magnéziummal -már, ha van szívünk megenni ezt a csodásan szép növényt.

hirdetes

Magról érdemes leginkább szaporítani a díszkáposztát

A magokat májustól-július, augusztusig lehet elütetni a palántaföldbe, majd a kis palántákat a nagy hidegek elmúlásával ki lehet ültetni a kertbe napos helyre, nyáron pedig kifejezetten figyelni kell a megfelelő öntözésre, hiszen vízigényes növényről beszélünk, így a nagy melegben mindig figyelni kell a káposzta körüli talaj öntözésére. Ahogy közeledik az ősz, a locsolást is csökkenteni lehet. Vigyázzunk, ne maradjon a levelek között víz ekkor, mert berohadhat könnyedén a növény.

Ősszel cserépébe vagy balkonládába is ültetheted, azokat pedig egy szélvédett helyen, erkélyen, teraszon egész télen tárolhatod, hiszen mínusz 10 fokig meg se kottyan a díszkáposztának a hideg. Ha pedig a talajban hagyod, érdemes körbe takargatni. 

hirdetes

A díszkáposzta felhasználása

A díszkáposzta jól néz ki a kertben egy őszi ágyásban, valamint a krizanténok melletti őszi kompozíciókkal díszített cserepekben is. Nagyon jól mutat még az erika, illetve a csarab vagy az árvácska társaságában. Mivel a leveli ehetők, salátákba, szendvicsekbe vagy hidegtálakhoz is felhasználhatjuk, ízre kissé kesernyés.
A díszkáposzta egyes fajtáit, amelyek akár 60 cm-esre is megnőnek, egyre gyakrabban használják csokrokban is. Különösen érdekesek és sokáig elállnak vázában és kifejezetten jól mutatnak. 


 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Lakberendezési szakszótár

Kerti pavilon

Kerti ház, amelyet szórakozás, pihenés, hűsölés céljára építettek. Már az ókorban... Tovább

Hajópadló

1. A hajó tetejének, vagy a fenekének deszkázata. 2. Lakásokban használt, ehhez hasonlóan... Tovább

Tovább a lexikonra
Kert Növények Természet