notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.További részletek itt!

Az egészséges fogak titka: Így tarthatod fent egy életen át

hirdetes

Tudtad? Ezért maradhat egészséges a fogad egy életen át!

SzSz, GE.
Az egészséges fogak titka: Így tarthatod fent

+Érdekességek a fogakkal kapcsolatban

1. 20 TEJFOGGAL SZÜLETÜNK
Minden ember 20 tejfoggal születik közvetlenül az ínyvonal alatt, amelyek arra várnak, hogy kibújjanak. Minden tejfognak megvan a maga előre meghatározott ideje a kibújásra, és minden tejfognak megvan a maga előre meghatározott ideje a kihullásra is, amely után egy állandó fog nő be helyette. A tejfog előre meghatározott kihullási idejét csak két tényező változtathatja meg: a nem megfelelő szájápolás, vagy egy baleset.  

Bár mindannyian 20 tejfoggal születünk, és normális, hogy idővel elveszítjük őket, gyermeke jövőbeli szájüregi egészsége szempontjából fontos, hogy a tejfogak a lehető legtovább a helyükön maradjanak. A tejfogak helyükön tartása segít abban, hogy a maradandó fogak egészségesek maradjanak, és megfelelő helyzetben maradjanak a szájban, ahogyan azok belenőnek. Ezért javasoljuk, hogy a gyermekek 3 éves koruk körül keressék fel először a fogorvost.

hirdetes

2. AZ ELSŐ FOG 6-12 HÓNAPOS KOR KÖZÖTT BÚJIK ELŐ
A szülők arra számíthatnak, hogy gyermekük első foga hat hónapos kora és az első születésnapja között bújik elő. Annak jelei, hogy gyermeke esetleg fogzik, a következők lehetnek: alacsony láz, nyűgösség, rossz alvási viselkedés, a fülének rángatása és sok nyáladzás. A fogzás általában tovább tart az első pár fognál, mint az utolsóknál.

3. AZ EMBEREKNEK LEGALÁBB 32 ÁLLANDÓ FOGUK VAN.

hirdetes
Minden ember legalább 32 felnőtt foggal születik, amelyek arra várnak, hogy átvegyék a tejfogak helyét. Néhány embernek azonban van egy plusz őrlőfogsoruk, az úgynevezett bölcsességfogak. Ezeknek az embereknek 34 felnőtt foguk van! Nagyon gyakori, hogy az embereknek műtéti úton el kell távolítani a bölcsességfogaikat. A bölcsességfogak nem szükségesek a megfelelő rágáshoz, és sok száj nem elég nagy ahhoz, hogy a bölcsességfogak belenőjenek. Vagy a bölcsességfogak beékelődhetnek, ami azt jelenti, hogy oldalirányban jönnek be. Mindkét esetben ki kell húzni őket, különben fájdalmat okozhatnak, és nyomhatják a többi fogat, ami miatt azok túl közel kerülnek egymáshoz, nem igazodnak egymáshoz.

4. A FOGAK A LEGKEMÉNYEBB ANYAG A SZERVEZETBEN
Sokan azt feltételezik, hogy a csontok a legkeményebb anyag a testben, de ez nem így van. Valójában a fogak azok! A több mint 96%-ban ásványi anyagokból álló fogak még a csontoknál is keményebbek. 

5. A FOGAK NEM CSONTOK
A fogak csontoknak számítanak? Ez az egyik olyan meglepő tény, amire nem számítottál, de a fogak nem csontok. A fogak bizonyos szempontból hasonlítanak a csontokhoz. Mindkettő elsősorban kalciumból áll, és mindkettő tartalmaz idegeket és vérereket. A csontok azonban csontvelőt termelnek, a fogak viszont nem. Emiatt a fogakat nem tekintik csontoknak.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes